Ada Tezgahlı Mutfak Modelleri

Merhaba! Bugünün konusu; Ada tipi mutfak modelleri. Biliyorsunuz artık çok moda. Sizlere ada tezgah kullanılan mutfak modelleri derledik. Ayrıca Ada tezgah işlevlerini ve ada tipi mutfak için dekorasyon fikirlerini derledik. Öyleyse başlayalım;

Başlamadan önce ilginç bir konuya değinmek istiyoruz. Yurtdışında (the National Association of Home Builders tarafından) yapılan bir araştırmaya göre ev sahiplerinin %70’inden fazlası mutfağında bir ada tezgah istiyor, %50 ise ada tezgah için olmazsa olmaz olarak görüyor. Yabancı ülkelerdeki mutfaklar ve Türkiyedeki mutfaklar ve ihtiyaçlar biraz farklı olsa da, ada tezgahların dünyanın her yerinde çok kullanışlı olduğu bir gerçek.

Ada Mutfak Tezgahı Ne İşe Yarar?

Mutfak adaları birçok amaca hizmet eder. Ada mutfak tezgahı mutfaklarda görsel bir  dekor olmasının yanı sıra, mutfakların işlevselliğini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olurlar.

Aşağıdaki soruları kendinize sorarak ne tür bir tasarımın size en fazla fayda sağlayacağını düşünün:

  • En çok ne için kullanılacak?
  • Mevcut mutfağı hangi özellikler geliştirir?
  • Alanın neye ihtiyacı var?

Odada dolap alanı yoksa, depolama alanı isteyebilirsiniz. Bir mutfak veya yemek odası masanız yoksa, ekstra oturma öncelikli olabilir.

Bu karara varmanın birçok farklı yolu vardır ve bir ada tezgah mutfaklarda önemli derecede yer kapladığından, tasarımının her unsurunu düşünmek için zaman ayırmaya değer.

Kapalı mutfaklar için iyi bir genel kural, onu odanın ortasına yerleştirmektir. Bu şekilde, her taraftan eşit oranda erişilebilir ve içeri giren insanlar için bir engel oluşturmaz. Ancak bu yerleşim tüm mutfaklar için en iyi sonucu vermeyebilir. Boyut ve şekil aynı zamanda odanın düzenine göre belirlenir; Ada ile tezgah arasındaki mesafe en az 1 metre boşluk bırakın, böylece mutfakta rahatça dolaşmanız için yeterli alan olacaktır.

Daha fazla karşı alan oluşturmaktan ek koltuklar eklemeye kadar, bundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç farklı mutfak adası fikri seçtik. Mutfağınızda en iyi şekilde kullanabileceğiniz bir ada tezgah seçin veya aşağıdaki tasarım ve dekorasyon fikirlerinden ilham alarak farklı bir ada tezgah yaptırabilirsiniz.

Daha fazla alan yaratın!

Mutfak tezgahınıza önemli ölçüde yer açmak için bir ada tezgah kullanabilirsiniz. Daha fazla alana sahip olmak size bazı faydalar sağlar. Bunlar;

  1. yemek hazırlığınız için daha fazla alan,
  2. mutfakta fazladan çalışma alanı,
  3. Alt kısımdaki dolaplar sayesinde saklama alanı,
  4. bir yemek masası olarak kullanılabilir.

Mutfağınızdaki ada tezgah için odanın geri kalanında kullandığınızdan farklı bir malzeme veya renk kullanarak kontrast oluşturun. Normal tezgahınız beyaz mermer ise, ada için siyah veya koyu renkli ahşap kullanabilirsiniz.

Oturacak Yer Açın

Mutfağınızda uygun bir yemek masası yoksa veya daha rahat bir bar-oturma seçeneği oluşturmak istiyorsanız, ada tipi mutfakların en güzel yanı, işlevselliği artırmak ve mutfağınızı hem misafirler hem de sizin için daha sosyal yapması. Sabahları hızlıca hazırlayıp toparlayabileceğiniz bir kahvaltı masası veya yemek masası gerçekten kullanışlı olacaktır. Ayrıca ada tezgahınız için kullanılmadığı zaman altındaki sandalyeleri veya tabureleri sokmak için yeterli alan sunan bir tezgah seçebilir, böylece mutfağınızda oluşabilecek sandalye kalabalığını önleyebilirsiniz.

Lavabo veya set üstü ocaklı ada tezgahlar

Lavaboları veya set üstü ocakları ada tezgah yüzeyine dahil etmek, iş akışını mutfağa yaymanın bir yoludur. Bu durumda sadece mutfak tezgahınızda, kısıtlı bir alanda işlerinizi yapmak zorunda kalmazsınız.

Dikkat: Bu şekilde bir ada tipi mutfak kurulumu zor olabilir, mutfağınızdaki doğalgaz bağlantısı, aspiratör ve tesisat gibi ayrıntılara dikkat edin.

Çekmeceli Ada Tipi Mutfak Tezgahı

Daha fazla tezgah alanı yaratmanın yanı sıra, bir ada tezgaha daha fazla depolama alanı eklemek ve çekmeceler, dolaplar ve raflar kullanmak mutfak karmaşasından kaçınmanın bir yoludur. Raflı ada tezgahları, özellikle mutfak aletleri çok fazla yer kaplıyorsa ya da bazı eşyalarınızı açık raflarda sergilemek istiyorsanız faydalıdır. Bulaşıkları ve tencereleri ulaşılabilecek bir yerde saklayın ve daha az kullandığınız aletleri daha uzakta tutun. Diğer bir seçenek, yemek kitaplarını veya diğer eşyaları görüntülemek için açık rafları kullanmaktır.

Ada Tipi Mutfak Modelleri

Sizler için en güzel ada tipi mutfak modellerini ve ada mutfak tezgah modellerini derledik. Lütfen yorumlarda bizlere fikir ve düşüncelerinizi iletmekten çekinmeyin. Haftaya görüşmek üzere, hoşçakalın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>