Balon perde çeşitleri

Balon Perdeler 2021

2020 yılının ortasında olduğu şu aylarda sizlere yeni çıkan balon perdelerle ilgili bilgiler vereceğiz. Perdeleri seçerken, güzellik ve rahatlık kavramlarımıza karşılık gelen bir model aramanız gerekiyor. Bu yıl, iç tasarımdaki en güzel perdeleri sizler için hazırladık. Şık ve özgün modern perdeler  ilk etapta pratik olması gerekir. Farklı tarzlarda olması evinize değer katacaktır. Tasarım açısından sizlere fikirler verebilecek bir kaç fotoğrafı sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Balon perdeleri farklı mekanlar için kullanabilirsiniz. Genellikle tül ile yoğun perde kombinasyonu türünden farklı olarak kabul edilir. Herhangi bir odaya farklı bakış açısı sunarak mekanı etkin bir şekilde vurgulamaktadır. Şimdi kısa kısa balon perdelerin kullanım alanlarına tek tek bakacağız. İlk olarak salonlardan başlayalım…

Salonlar için balon perdeler

Salon için tercih edeceğiniz perdeleri özenle seçmeye çalışın. Salonda genellikle uzun türden perde tercih edilse de mekanın durumuna göre petek üstü denilen perdeleri de görmekteyiz. Tekli pencere tasarımı için, geleneksel olarak kıvrımlar halinde toplanan iki taraflı perdeler seçilmektedir. Buna da fon perde denilmektedir. Köşelerde olan ve mekanın büyüklüğü yansıtan en harika eşyadır.

Salonda seçeceğiniz tül perde ise geçirgen olması gerekmektedir. Güneşlik anlamında görevini tam yapması için ışığı geçirmesi gerekmektedir. Ayrıca örgü kumaştan yapılmış hafif, düz veya desenli perde de bazı bayanların tercih listeleri arasındadır. Balon perdeler doğal kumaşlardan oluşması nedeniyle: hızla kirlenen ve kokuları absorbe eden kadife görüntüleri vardır. Böylece mekana kolayca uyum sağlarlar.

İpli balon perde modelleri

Bugün bir perde konsepti tasarlamak 20-30 yıl öncesinden çok daha zor hale geldi. Çünkü teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerle birlikte yeni model perde her geçen piyasaya çıkıyor. Piyasada var olan firmalar rekabet edebilmek için yeni model ve kalite ürünler çıkartıyorlar. Bu başlığımız altında son zamanlarda popüler olan ipli balon perde hakkında konuşmak istiyoruz.

Genellikle ipli balon perdeler, klasik severler tarafından tercih edilmektedir. Daha çok mekanın iç yapısına uygun olarak seçiliyor. Bu sene için bahsetmek gerekirse; Ekru ve kahverengiyle mekanlar bir başka oluyor.

Mekanizmalı balon perde modelleri

Bu çeşidi ise yukarıda bahsettiğimiz teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler arasındadır. Mekanizmalı şekliyle sizlerin perdeye dokumadan sistem üzerinden perdeyi açıp kapatabileceğiniz bir çeşittir. Bu perdelerin de mekana uyumu önemlidir. Diğer balonlardan tek bir farklı sistemin mekanizma ile çalışmasıdır. Model, renk, tasarım ve diğer unsurlar açısından hiçbir farkı yoktur.

Balon perde kahverengi
Balon perde kahverengi

Taç balon perde modelleri

Perde markaları içerisinde en iyi konumda olan TAÇ firmasının üretmiş olduğu balon perde tiplerini inceleyeceğiz. Öncelikle perde kalitenin öneminden kısaca bahsedelim. Eğer satın alacağınız perde kalitesiz olursa kısa zaman sonra başınızı ağrıtabilir ve sizi sıkıntıya sokabilir. Yıpranır veya kesilir ve daha da önemlisi bir misafiriniz geldiğinde ortadan yırtılır. İşte o zaman kalitesiz kullanmanın cezasını çekersiniz. O yüzden bu tip eşyalarda kaliteli alarak uzun süreli kullanmak en mantıklısıdır.

Hangi markayı alırsanız alın, markanın kaliteli olmasına özen gösterin. Ancak bu sayede başınız ağrımadan isabetli bir tercih yapmış olabilirsiniz.

Balon perde kullanışlı mı ?

Balon perdeler hangi açısından tercih edilmelidir ? Bu başlığımız altında olumlu ve olumsuz yönlerini birlikte tartışacağız. Olumlu tarafından başlamak gerekirse; öncelikle diğer perdelere göre mekana hoş bir katar. Tabi bu zevk meseledir. Fakat bayanların büyük bir bölümü balon perdeyi gördükten sonra klasik ya da hali hazır da olan perdeleri beğenmiyor. Mekanizmalı olması artı avantajdır. Kolayca açılıp kapanabilen bir sistemi vardır.

Olumsuz yönleri neler derseniz ? de ilk öncelik temizlik diyebiliriz. Diğer perdelere göre temizliği zordur. Bu tip perdeleri kuru temizlemeye vermek gerekir. Eğer kendiniz yıkamaya çalışırsanız, perdeyi kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Yıkanırken perdenin birbirine dolaşması ve buruşması gerçekleşebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>