Perde Tokası ve Braçol Modelleri

Merhaba! Bu yazımızda, evinizdeki var olan perdelerinizin rengine renk katacak, görüntüsünü canlandıracak ve evinize yeni bir hava katacak braçol modelleri karşınızda!

Perde Bağı nasıl bağlanır? – takılır?

Öncelikle braçol bağlama modelleri birbirinden farklı ve çeşit çeşittir. Perde bağını adeta bir toka ve perdenizi de uzun bir saç gibi düşünün, haliyle istediğiniz modeli perdenize verebilirsiniz. İsterseniz kat kat, isterseniz korniş ile bağlantı kurarak dahi perdenize model verebilirsiniz.

Sizler için en güzel perde tokası bağlama modellerini incelediğimiz yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Hangi Perde Tokası Modelini Kullanmalı?

Öncelikle her perde tokası her perde için uygun olmayabilir. Özellikle bazı perde tokası modelleri bazı perdelerde çok sırıtırken bazılarında ise sönük kalabilir. Bu dengeyi kurmak için madde madde hangi perde için hangi perde tokası modeli kullanılmalı sorusunu yanıtladık;

  • Fon Perde için;
    Kontrast oluşturacak bir renkte ve büyük ve kaba modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Tül Perde için;
    Tülünüzün deseniyle uyumlu olacak şekilde (ör: çiçek şeklinde) renkli ve zarif, ince tokalar kullanabilirsiniz. Kalın tokalar kullanmaktan kaçının.

Şayet evinizde kullanacağını perde tokası duvara sabitlenecek modellerden ise nispeten güçlü duran modelleri ve renk olarak da bronz, altın sarısı, gümüş ve metal tonlarını tercih edebilirsiniz.

Perde Mandalı-Tokası Nasıl Yapılır?

Öncelikle evinizde perde mandalı yapmayı düşünüyorsanız bazı malzemelere ihtiyacınız olacak, bunlar perde mandalı için kullanılacak ana malzeme (kumaş gibi) ve bu malzemeyi yapıştıracak veya dikecek malzemeler. Eğer evinizde kendiniz bir perde mandalı yapmayı planlıyorsanız kumaş malzeme kullanmak en kolay seçenek olacaktır. Ayrıca evde yaptığınız perde mandalının üzerine amigurumi bebek dikerseniz tadından yenmez. Şayet amigurumi bebek yoksa elinizde, bunun yerine yapay bir çiçek veya yine kendi diktiğiniz bir deseni perde mandalınıza kondurabilirsiniz.

Mıknatıs Braçol

Şimdi çoğu mağazada mıknatıs ile tutturulan braçol modellerini görebilirsiniz. Lakin bu ürünler evinizde en fazla 1 ay dayanır, bu dayanıksızlık kesinlikle mıknatıs kaynaklı değil mıknatıslı olarak üretilen perde bağının malzeme kalitesinden kaynaklıdır. Mıknatıs ile sürekli olarak bir gerilim altında duran ürün maalesef bir süre sonra bir yerinden çatlak patlak vererek ömrünü bitirir. O yüzden mümkünse evinize alacağınız braçol için mıknatıs olmayan modellere yönelin. Eğer elinizde seçenek yoksa, mümkün olduğu kadar bu ürünleri kalın perdelerinizde kullanmamaya çalışın, daha çok tül ve nispeten ince ve hafif perdelerinizde bu ürünü uzun süre kullanabilirsiniz.

Amigurumi Modası

Perde tokası modellerinde artık son derece sık gördüğümüz bir süs var; amigurumi bebekler! yalnızca bebek figürleri değil, amigurumi köpek veya amigurumi maymun modelleri de görmeniz mümkün. Elbette boş durmadık ve sizler için de en güzel amigurumi modellerini bu yazımızda derledik! Hemen aşağıda;

Perde Tokası – Perde Mandalı Modelleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>