Doğru Perde Modeli Nasıl Seçilir?

Merhaba! Doğru perde seçimi nasıl yapılır? Salon perde seçimi nasıl olmalı? Genç odası perdeleri nasıl olmalı? Tüm sorularınızın yanıtı bu yazıda derlendi.

Konu dekorasyona gelince, odada sık sık unutulan bir unsur var; tül ve perde seçimi. Çoğu insan bir düşünce olarak perdeleri satın alır. Ancak yanlış tarz veya yanlış renk seçerseniz, sahip olduğunuz tasarımı tamamen mahvedebilir. Bu yüzden doğru perde seçimi çok önemli.

Eviniz için doğru perde seçmeye çalışıyorsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, doğru perde seçimi yapmanızı kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.

Perdeleri odadan odaya değiştirin

Bu aslında perde seçimi yapan birçok insanın yaptığı bir hatadır. Bir perde stili buluyorlar ve dekorla iyi görünüp görünmese de her odaya aynı perdeleri koyuyorlar. Basit bir gerçek, her odada farklı perdeler olabilir. Bu gerçeğe dikkat edin ve perdeleri odadan odaya, odanızın tarzına göre değiştirdiğinizden emin olun.

Malzeme tipi önemlidir

Perde seçimi yaparken tercih edebileceğiniz birçok farklı malzeme ve elyaf kombinasyonu vardır, ancak odanız güneye bakıyorsa bu odalar çok fazla ışık alıyor olacaktır. Bu yüzden solmaya karşı dirençli malzemeler seçmelisiniz.

Gizliliğinizi belirleyin

Bildiğiniz üzere her perdenin kalınlığı ve geçirgenliği aynı değil. Bu yüzden en başta nasıl bir perde istediğinize karar vermenizde fayda var. Eğer yatak odası, banyo gibi yerlerde kullanılacaksa bu perdelerin kalın fon perdeler olması gayet iyi bir tercih. Eğer ışık almayan bir salonunuz varsa, tiril tiril ince ve zarif bir tül perde işinizi görmekle kalmayıp, odanıza ayrı bir hava katacaktır.

Aydınlık mı? Karanlık mı?

Odanızın aydınlık mı yoksa karanlık kalmasını istediğinize karar vermelisiniz. İkisini birden kullanabileceğiniz şekilde hem ince bir tül perde, hem de kalın bir fon perde için yeriniz olmayabilir. Bu yüzden sabahları gün ışığı sizi rahatsız ediyorsa karartma perde tercih edebilir, eğer daha aydınlık ve ferah bir oda istiyorsanız ışık geçirgenliği daha yüksek ince perdeler tercih edebilirsiniz.

Genel Tasarım ve Renk Uyumu

Perdelerinizi odanın genel teması ile bağdaştırmak çok önemlidir. Fakat bu kural perde seçimi yaparken perdeleri salon ile mükemmel bir uyum içinde seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Fakat odanın renklerinden ayrışan, bireysel duran bir perde odada daha ön plana çıkacaktır. Eğer odanız daha minimal ve sade tasarlanmışsa, düz ve sade renklerde bir perde seçmenizi tavsiye ederiz. Odanın içine karışıp giden bir perde seçimi, daha doğru bir perde seçimi olacaktır.

Perde Modelleri

İşte sizler için derlediğimiz en güzel perde modelleri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>