Duvar Rengine Göre Perde Seçimi

Merhaba! Bu yazımızda duvar rengine göre hangi renk perde seçmelisiniz? Hangi duvar rengine hangi renk perde uyumlu olur?  Duvar ve perde renk uyumu hakkında her şey bu yazıda.

Mağazalardan birinde güzel bir perde almayı planlıyorsunuz, ancak mükemmel perdenin nasıl seçileceği konusunda kafanız karıştı? Odanızın duvar rengine mükemmel şekilde uyan perdeleri seçmek zor olabilir. Perde ile uyum sağlamayan bir arka plana yerleştirilen en iyi perde bile odayı kötü gösterir. Perde ile uyuşmayan bir arka plan, perdenin bütün güzelliğini ortadan kaldırır. Bu nedenle, duvarınızın rengini göz önünde bulundurarak perdelerin nasıl seçileceğini bilmek önemlidir. Hadi bir bakalım.

Adım 1: Pencerenin görüntüsünü, duvarla birlikte hayal edin.

Pencerenizin ne kadar geniş, ne kadar yüksek olduğu ve odanın duvarına oranı son derece önemli. Bu yüzden perdenizi satın alırken duvarı pencere ile birlikte göz önünde bulundurun.

Adım 2: Renkleri duvar rengine tamamlayıcı olan perdeleri seçin.

Hangi renk çiftlerinin birbirine tamamlayıcı olduğunu bulmak için renk tekerini kullanabilirsiniz (Tamamlayıcı renkler, renk tekerleğinde birbirinin karşısında olan renklerdir). Tamamlayıcı renkler birbiriyle iyi uyum sağlar.

Sizler için hangi renk hangi renk ile uyumlu adlı yazımıza göz atabilir, renk tekerini inceleyebilirsiniz.

Adım 3: Renk tonu duvardan farklı olan perdeleri seçin.

Duvarda koyu bir renk varsa, daha açık renkli perdeler seçin. Ancak, duvarda açık bir renk varsa, o zaman daha koyu renkli perdelere geçin. Bu şekilde, perdeler kendini ön plana çıkaracaktır. Eğer perdenin ön plana çıkmasını istemiyor, dekorun arasında kaybolmasını istiyorsanız duvar renginin tonlarında ve açık renkli, pastel tonlarını tercih edebilirsiniz.

Adım 4: Duvar renginin ve perde renginin nötr bir çift oluşturduğundan emin olun.

Duvarınız soğuk bir renge sahipse, sıcak renklerdeki perdeleri seçin. Bu, perde duvar çiftinin çok estetik bir çekicilik yaymasını sağlayacaktır.

Sıcak ve soğuk renk tonları için hangi renk hangi renk ile uyumlu adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Adım 5: Duvarınız düz renk ve desensiz ise, süslemeli perdeler seçin.

Süslemeli perdelerden kastımız elbette abartılı bir süs ve motif değil. Düz renk perdelere göre nispeten daha hareketli, desen ve motifleri olan bir model tercih etmeniz.

Adım 6: Desen ve motifleri duvar renginde tercih edin.

Desenli ve motifli perdeler sade ve düz renk perdelere göre daha kolay uyum sağlarlar. Desen ve motiflerin rengi duvar renginin değişen tonlarında olmalı.

Beyaz renk duvara hangi renk perde almalıyım?

Şeffaf ve ince tül perdeler odaya güzel bir ışık ve havadar bir görünüm verecektir. Öte yandan, hemen hemen herhangi bir renk beyaz bir duvarla uyum sağlar. Odada nasıl bir ruh hali istediğinizi düşünün. Sakin bir görünüm için nötr renkleri, perdelerin vurgulanmasını istiyorsanız parlak veya koyu renkler veya daha dekoratif bir his için desenli perdeleri seçebilirsiniz.

Sarı renk duvara hangi renk perde almalıyım?

Sarı ile giden en uyumlu renk beyaz veya gridir, çünkü tıpkı sarı gibi açık tonlardır.

Duvar ve Perde İçin Uyumlu Renkler

  • Açık mavi bebek pembesi ve lila
  • Mor Beyaz
  • Limon yeşili Krem rengi tonları
  • Krem ve altın Açık gri
  • Sarı Beyaz ve Gri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>