Dikey Perde Modelleri

Dikey perdeler birçok alanlarda rahatlıkla kullanılan bir perde türüdür. Kullanımı ve temizliği de oldukça kolay olan dikey perdelerin birçok modeli vardır. Dikey perde modelleri nelerdir? Dikey perde temizliği nasıl yapılır? gibi tüm soruların cevapları yazımızın devamında.

Genellikle okullar, dershaneler, hastaneler, kamu binaları, işyerleri ve laboratuvarlar gibi alanlarda kullanılan dikey perdeler bunların dışında da birçok kullanım alanı vardır. Dikey perdelerin açısını kumanda ipi ile ayarlayabilir ve ışıktan istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu kumanda ipi sayesinde perdeyi açma ve kapama işlemini de kolayca yapabilirsiniz. Dikey perdeleri kullanırken camınızın boyu da önemli bir etkendir. Kısa camlarda görünüş açısından hoş durmadığı için çok tercih edilmez ama uzun veya duvardan tavana uzanan camlarda görünüş açısından daha hoş durduğu için tercih edilmektedir.

 

Dikey Perde Modelleri Nelerdir?

Birçok kullanım alanı olan ve sıklıkla tercih edilen bir perde olan dikey perdenin de birçok modeli bulunmaktadır. Bunlar;

  • PVC dikey perdeler,
  • Kumaş dikey perdeler,
  • Ahşap dikey perdelerdir.

PVC Dikey Perdeler

PVC dikey perdeler PVC bantlarından oluşan ve 2020 yılının trend olan dikey perde modellerinden biridir. PVC dikey perdeleri kumanda zinciri ile sağa sola çekebilir, ortadan ayırabilir hatta ışığın gelişine göre perdenizin açısını değiştirebilirsiniz. Hastaneler ve ofisler başta olmak üzere birçok ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca PVC perdeler için birçok renk ve desen modeli mevcuttur. Bu sayede her ortamda kullanabilirliği artmaktadır.

Kumaş Dikey Perdeler

Kumaş dikey perdeler daha çok evlerde tercih edilir. Kumaş tipi ve renk açısından birçok çeşidi bulunan kumaş dikey perdeler evin dekorasyonuna modern bir görünüm kazandırmaktadır. PVC dikey perdelerde olduğu gibi kumaş dikey perdelerde kumanda zinciri ile perdenizi sağa sola çekebilir veya ortadan ikiye ayırabilirsiniz. Yine bu kumanda zinciri ile perdelerin açısıyla oynayıp ışınlardan istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

Ahşap Dikey Perdeler

Ahşap dikey perdelerin ham maddesi ahşaptır. Ahşaptan yapılan bu perdeler bulundukları yere daha klasik bir hava katmaktadırlar. Ahşabın rengini dilediğiniz tonlarda seçebilirsiniz. Diğer dikey perdeler gibi birçok kullanım alanı olan ahşap dikey perdelerde kumanda zinciri ile istediğiniz gibi sağa, sola veya ortadan ikiye ayırabilirsiniz. Ahşap dikey perdelerin temizlenmesi diğer dikey perdelerle benzer şekilde olup kolayca temizlenmektedir.

 

Dikey Perdelerin Özellikleri

Birçok kullanım alanı olan ve sıklıkla tercih edilen dikey perdenin yine birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Dikey perdeler diğer birçok perdelere gibi güneş de sararma solma yapmaz. Güneş ışınlarına, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır.
  • Sararma, solma yapmayan ve sıcağa, soğuğa karşı dayanıklı olan bu perdeler bu sebepten ötürü uzun ömürlü kullanım kolaylığı sağlar.
  • Büyük ve uzun camlarda genellikle tercih edilir. Birçok kullanım alanı vardır.
  • Dikey perdelerin temizliği diğer perdelere göre çok daha kolaydır. Hatta PVC dikey perdeleri yerinden çıkarmadan bezle bile kolayca silebilirsiniz.
  • Her boyutta üretimi vardır. Ölçülerinize uygun istediğiniz modelde dikey perdelerinizi yaptırabilirsiniz.
  • Elle ya da kumandalı olarak üretilmektedir. Tercih size kalmıştır.

 

Dikey Perdelerin Temizliği

Dikey perdelerin temizliği oldukça kolaydır. PVC dikey perdeleri ılık sudaki bir bezle kolayca perdeyi yerinden çıkarmadan silebilirsiniz. Ahşap dikey perdeleri de PVC perdeler gibi kolayca yerinde silebilirsiniz. Tek farkı vardır, PVC için kullanacağınız deterjan pek önemli değildir ancak ahşap dikey perdeler için ahşap temizleyici deterjanlar kullanılması gerekir. Kumaş dikey perdeleriniz için bu tür bir temizlik söz konusu olamaz. Onlar için bu işi yapan firmaları çağırmanızı öneririz. Perde yıkama firmaları perdenizi söküp temizleme işlemini yapıyor ardından temizlenmiş ve kurumuş perdenizi getirip size teslim ediyor.