En Son Çıkan Perde Modelleri

İnternette birçok kişi perde modelleri ile alakalı fikir almak için arama sağlamaktadır. Bu yazıda hazırladığımız perde modelleri hakkındaki bilgiler ile beraber, sizde evinize en uygun perde modelini bulabileceksiniz.

Yaşam bölgeniz olarak yer alan eviniz içerisinde, hem zevkiniz hem de odanızın çeşitli kriterlere göre uyumları için perdelerin modelleri, oldukça önemli olması durumunda, oldukça fazla seçim yapma seçenekleri, renk, çeşit ya da kumaş piyasa içerisinde yer almaktadır. Bu binlerce bulunan perde modelleri arasından, kendinize uygun modeli bulmak bazı zamanlarda oldukça zor olabilmektedir. Bunun haricinde perde modelleri, fiyat olarak oldukça pahalı olabilir ve bu nedenle insanlar iyi bir şekilde perde modellerini seçerek, bir kez daha perde satın almak istememektedir. Size en uygun perdelerin seçimi ile alakalı olarak, iyi bir doğru bir seçim yapmanız adına yardımcı olmaya çalışacağız.

Perde modelleri genel olarak, kullanıldığı ev içerisinde yer alan ortamlara göre farklılıkların içerilmekte olduğu eşyalar arasında yer almaktadır. Ofisiniz, eviniz ya da kapalı olan balkonunuz içerisinde yer alan kapalı alanlarınız için perde modelleri farklılık yaratacaktır.

İlk olarak bir perde modeli seçimi sağlarken, bunu nerede kullanmak istediğinize karar vermeli ve buna göre bir tasarım sağlamaya özen göstermelisiniz. Bu değişimler, değişik fiyat aralıklarında göre özel ya da hazır olarak alınacak perde modelleri olarak yer alabilecektir. Perde modellerine bakacak olduğumuzda ise, tül perdeler, balkon perdesi, güneşlik ya da stor perde gibi birçok model yer alabilmektedir. Ev içerisinde ya da ortak kullanılan bölgeler içerisinde yer alacak perdeler, hem güneş ışınlarından sizi koruyacak, hem de dışarıdaki birçok etkenden ötürü size güvenlik sağlayabilecektir. Bu nedenle bir ev için perdelerin olmazsa olmaz etkenler arasında yer almakta olduğunu söylemek mümkündür.

Pileli Perde Modelleri

Pileli olarak adlandırılmakta olan perde modelleri, eviniz içerisinde farklı bir görünüm sağlayacak ve perdelerin uzunluğu içerisinde, derin bir kıvrım içerisine ön plana çıkmış olacaktır. Perdede yer alan kutu şekilleri ise, örgün ve de pileli bir tasarım yaratarak yan yana sıralanmış olacaktır. Hem salon, hem yemek odası, hem de çalışma odası içerisinde yer alacak alanların resmiyet kazanması adına pileli perde modelleri, ideal bir tasarım olarak yer alabilir.

Kruvaze Perde Modelleri

Ev içerisinde yer alan büyük camlarınızın, daha hoş bir görünüm kazanması adına kruvaze perde modellerini tercih edebilirsiniz. Simetrik durumların bozulmaması adına camlara uygun ve buna orantılı bir şekilde uygulanması gerekir.

Kruvaze perde modelleri, oldukça kullanışlı bir görünüm sağlayacak tasarımlar arasında yer almaktadır. Dilediğiniz bir modele göre uygulama sağlanabilmektedir. Bunun haricinde dilediğinizde, yukarıya çekerek şekilli bir şekilde kullanabilir, dilerseniz de aşağıya indirip düz bir perde olarak kullanım sağlama imkanı yaratabilirsiniz. Genel olarak manzarası bulunan ya da Amerikan olarak adlandırılan cam modelleri için oldukça ideal perde modelleri arasında yer almaktadır.

Stor Perde Modelleri

Stor perde modelleri, günümüzde en çok kullanılmakta olan perde modeli arasında yer alabilmektedir. Stor perde kullanmakta olan kişiler, genel olarak bunları tül perdeler ile beraber kullanabilmektedir. Tül perde içerisine takılmakta olan stor perdeler, oldukça şık bir tasarım ortaya çıkarabilmektedir. En çok üç kanatlı olarak adlandırılan cam içerisinde, tek orta ayak halinde yer alması, perdelerin daha hoş göstermesini de sağlamış olacaktır. İki ayaklı camlar içerisinde stor perde modellerinin kullanımlarında ise, camın daha fazla boşluk içerisinde yer almasına sebebiyet verebilmektedir.

Karartma Stor Perde Modelleri

Evinizin güneş almasını istemiyor iseniz ya da oldukça fazla güneş alan odanızı, ışıktan korumak için karartma olarak adlandırılan stor perde modelleri sıkça kullanılır. Karartma stor perdeleri, eviniz içerisinde yer alan eşyalarınızın güneş ışınlarından koruyarak solmasının önüne geçecektir. Bunun haricinde daha karanlık bir ortam yaratarak uykunuzun daha verimli olmasına da fayda sağlayacaktır.

Zebra Perde Modelleri

Küçük bir ev veya pencere içerisinde kullanıldığı takdirde, oldukça ferah bir ortam sağlamaktadır. Zebra perde modelleri ise, genel olarak ev içerisinde salonda, mutfaklarda ya da diğer yatak odaları içerisinde kullanım sağlanabilir. Zebra perde modellerinin diğer bir avantajı ise, istenildiğinde tül, istenildiğinde günlük kullanım içerisinde kullanım sağlanabilmektedir.

Zebra perde modelleri, stor perdeler ile aynı mantık içerisinde yıkanmaktadır. Ancak zebra ile aynı mantık içerisinde yer amasından ötürü, beraber çıkarılması gerekir. Oldukça kolay bir şekilde, aparatına bastırılarak çıkarılabilmektedir.

Briz Perde Modelleri

Briz perde modelleri ise, genel olarak banyo içerisinde yer alan lavabo önlerine ya da ocağın bulunduğu cam içerisinde kullanılan perde modelleridir. Cam içerisine montaj işlemleri gerçekleştirilir. Tek ya da çift bir çubuk yardımı ile takılmaktadır. Temizlenmesi, oldukça basit perde modelleri arasında yer alır.

Dikey Perde Modelleri

Dikey olarak adlandırılan perde modelleri, iş alanları ya da ofis içerisinde kullanılmaktadır. Tek bir yön içerisine hareket ettirilen perde türüdür. Bunun haricinde oldukça kolay bir şekilde temizlenmesinden ötürü, birçok alan içerisinde oldukça fazla kullanılır.

Jaluzi Perde Modelleri

Jaluzi perde modelleri, evde de kullanılmakta olsa da ağırlıklı olarak ofis ortamı içerisinde tercih edilen modeller arasında yer alır. PVC ya da ahşap olarak farklı türde yer alan jaluzi perde modelleri yer almaktadır. Oldukça kolay bir şekilde kullanılmakta ve dilediğiniz şekilde ayarlanabilen ve temizlenen perde modeli olarak karşımıza çıkar.

Screen Perde Modelleri

Genel olarak screen perde modelleri ofis içerisinde kullanılmaktadır. Güneşin ısısını keserek yalnızca ışık yansıtmaktadır. Camın önünü kapatmaya gerek kalmadan dışarısının izlenmesine olanak tanınmaktadır.

Plise Perde Modelleri

Cam balkonlar içerisinde kullanılmakta olan perde modelleri içerisinde yer almaktadır. Plise perde modellerinde, yukarıda, aşağıda ya da ortada toplanabilmektedir.

Silüet Perde Modelleri

Hem tül, hem de güneşlik amacı ile kullanım sağlanabilmektedir. Genel olarak iş yerleri içerisinde sıkça kullanılan perde modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çiftli Perde Modelleri

Tek bir kasa içerisinde, iki farklı perdenin birleşmekte olduğu perde modeli olarak karşımıza çıkar. Perdenin üst kısmı içerisinde tül stor, altı kısmında ise stor perde yer almaktadır. Daha çok küçük odalar içerisinde tercih edilmektedir.

Karartma Güneşlik Perde Modelleri

Karartma zebra perde modelleri ile aynı mantıklı çalışmakla beraber, güneş ya da ışığın oda içerisine girmesini engellemektedir. Kornişe takılma vasıtası ile kullanım sağlanmaktadır.

Renk ve Desenlere Göre Perde Modelleri

Geometrik desenlerin bir araya gelmesi ile beraber, ortam içerisinde enerji yaratabilirsiniz. Perde modeli içerisinde yer alacak kare, ekose ya da puantiye olarak yer almakta olan şekilleri bir arada kullanabilirsiniz. Bu şekilde yer alan desenleri bir arada kullanmak için, aynı renk seçimleri yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Evinize ya da herhangi bir yaşam alanına daha klasik ve de modern bir yapı yaratmak istiyorsanız, beyaz renkten kahverengiye dönüşen nötr renkler kullanabilirsiniz. Bu şekilde kumaş üzerinde yer almakta olan kare ve de çizgi olan kabartılar, düz bir yüzey alanı içerisinde çok daha grafiği iyi olan görünüş sağlayabilecektir.

Odanız içerisinde yer alan bir alana canlılık yaratmak adına, yeşil, kırmızı pembe gibi zıt renkleri beraber kullanmayı deneyebilirsiniz. Yatak odalarında ise, çok daha yumuşak tonların kullanımı daha iyi bir perde modeli görüntüsü yaratacaktır. Farklı nakış dokuları ile beraber, perdenize de renk katmayı ihmal etmeyin.

Daha ağır yapıda ve gösterişli bir perde modeli arayışında iseniz, mor, kırmızı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak renk doğası bakımından oldukça gösterişli olan bu renkler, odanıza asalet katar. Bunun yerine daha çok dönemsel bir perde rengi arayışında iseniz, geleneksel desenler yani kadife, saten gibi kumaş kullanımlar tercih edilebilir.

Çok daha modern ve de taze bir görünüm içerisinde yer alacak oda arayışında iseniz, sarı ve mavi rengin kombinasyonlarından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde deniz etkisi yaratacak farklı figür desenleri yaratacak keten kumaşlara başvurmaktadır.

Perde Modelleri Ölçüsü ve Kullanım Alanları

Perde modellerinde ölçüm sağlanırken, ilk olarak salon ya da diğer bir odadaki kullanım alanlarına göre duvarların ya da pençelerin boyutları alınması gerekmektedir. Bu boyutların ölçüsü alındıktan sonrasında ise, kullanım alanlarının dar ya da normal bir alana göre daha küçük bir ortam içerisinde yaşıyorsanız, uzun ve de açık tonların yer almış olduğu tül perdelerin seçilmesi daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Yatak odanızda ise, çok daha iyi bir uyku çekmek, güne daha enerjik olarak başlamak için koyu renkli perdeler seçmek daha iyi bir tercih olacaktır. Bunun haricinde, yatak odası, özel bir alan olduğu için dış çevreye göstermemek amaçlı olarak da koyu renk çok daha mantıklı bir perde modelleri seçeneklerinden olacaktır.

İş yeriniz içerisinde, ya da restoran gibi alanlarda kullanılan bazı perde modelleri yer almaktadır. Genel olarak zebra stor perde olarak adlandırılan ya da evimizde mutfak ya da kullanım alanlarının ayrılmasından ötürü, mutfağımızda yer alan perde modellerinden tercih edilebilmesi iyi olur.

Çocuk odaları içerisinde ise, çocukların perdelere leke ya da boya sürebilme ihtimallerinden ötürü, çok daha kolay bir silinme yapısında bulunan perde modelleri tercih edilmesi gerekir. Bunun haricinde çocuklarınızın da seveceği karakterlerden oluşmakta olan perde modelleri seçimlerinde, çocuğunuzun o odaya daha kolay bir uyum sağlaması anlamında daha mantıklı bir tercih olabilecektir.

Mutfakta yer alacak perde modelleri tercihlerine bakacak olduğumuzda ise, kokuyu sindirmeyen ve de yine kolay temizlenme özelliklerinin yer alabileceği perde modelleri daha mantıklı bir tercih olarak yer alabilecektir. Bunun için ise, en çok kullanılan mutfak perde modelleri ise, zebra stor perdeler ya da kısa tül perdelerden oluşur.

Kendi zevkinize ve evinizdeki uyuma göre, dilediğiniz gibi bir perde tasarımı ve modeli seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde evinize çok daha farklı bir tasarım havası katmış olursunuz.

Perde Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde gizliliğin korunması haricinde, ev dekoruna uyum sağlayan ve sizi güneş ışıklarından korumakta olan, hem ısı hem de ışık tasarrufu sağlamakta olan perde modelleri seçimlerinde, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. Örnek verecek olduğumuzda, eğer sıcak bir bölge içerisinde yaşıyor iseniz, eviniz oldukça sıcak olacaktır. Bunun için ise evinizde polyester ya da keten kumaş tercihleri sağlamanız oldukça önemli olacaktır.

Bunun haricinde black out olarak adlandırılmakta olan kumaşlardan oluşturulan perde modelleri de, oldukça fazla ışık ve de ısı tasarrufları sağlamanıza yardımcı olacak etkenler arasında yer alabilecektir. Motorize olarak isimlendirilen perde modellerinde ise, evde yer alan otomasyona uygun bir şekilde çeşitli ayarlamalar ile, kumanda üzerinden güvenlik gibi çeşitli konforlu hizmetleri sağlayabilmektedir.

Perde modellerinde dikkat edilmesi gereken hususlara bakacak olduğumuzda;

  • İlk olarak nasıl bir ışık kalitesine sahip olmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Eğer ev ortamı içerisinde, sizi rahat hissettirecek bir atmosfer içerisinde yaşamak istiyorsanız, hafif tül perde kullanımları ile, ışıktan oldukça fazla yararlanma şansı yakalayabilirsiniz. Hem taze hem de modern bir perde modeli ile, ışığı çok daha iyi geçirgen olan kullanımlar seçebilirsiniz.
  • Herkesin ev içerisinde kullanmış olduğu beyaz tüllerin yanına, alternatif seçenekler yaratmak isterseniz ise, sarı çeşit perdeler, oldukça iyi bir uyum sağlayacak perde modelleri arasında yer alabilir.
  • Stor perde modelleri kullanımları ise, hem mahremiyetinizin iyi bir şekilde sağlanması, hem de güneş ışığının içeri alınması konusunda oldukça iyi bir seçim olacaktır. Bunun haricinde bu stor perdelerinin iyi bir dekor sağlamasını isterseniz, sonsuz kumaş alternatiflerini de kullanabilirsiniz.
  • Işığı iyi bir şekilde geçirecek kumaştan oluşan perde modellerinden birisi ise, danteller olmaktadır. Düz kanatlı olarak adlandırılan perde modelleri ile beraber çok daha etkili bir seçenek olarak da yer alabilmektedirler.
  • Küçük olan pencerelerinizin daha büyük, büyük olan pencerenizin ise daha küçük olarak gözükmesini istiyorsanız, kornişleri ve de tepe başlıklarını pencere üstüne yerleştirebilir ya da ortam içerisinde yer alam perdelerin boylarının eşit olmasına özen gösterin.
  • Perdelik olarak adlandırılan kumaşlar, birçok model çeşitleri ile üretimleri gerçekleştirilmekte olan perdelerdir. Farklı ve normalden daha farklı perde modellerini karıştırarak kendinize uygun bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Hem perde hem de storların beraber olduğu bir oda içerisinde ise, dekoratif bir farklılığın yer alması haricinde, daha esnek olan bir ışık sağlamaya da yarar sağlayacaktır.
  • Düz olan bir kumaş yapısındaki perde modellerinin daha çok ön plana çıkmasını isterseniz, üst kısım içerisinde desenli ve de renkli kumaşlardan oluşmakta olan şeritlerin dikimlerini sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde siyah ve beyaz olarak yer alan perdelerin kenarlarına farklı çeşitlerde şeritler ekleyerek, oldukça modern bir dekor sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yer alan perde modelleri, oldukça düz bir perdeyi bile farklı tarz ve canlılık içerisinde gösterecektir.
  • Eviniz içerisinde dekor anlamında gösterişli bir yapı yer almasını istiyorsanız, ipekli perde modellerini tercih edebilecek bir model sağlayabilirsiniz.

Kumaşa Göre Perde Modelleri

Koton perde modelleri: İpek kumaş üzerinden, tersten dikilerek desen haline getirilmekte olan koton kumaşların, ipek yüzü, ipek iplikler ile tekrar dokuma işlemleri sağlanmaktadır. Bu şekilde, kumaşların işleme etkileri kazanması sağlanıyor. Sıcak bir ısı içerisinde yıkanmış olduğunda ise çekmekte, ütü yapılabilir bir yapıda olmakta ve de renkli bir yapısı  var ise, ilk yıkamasında, tek başına yıkanıyor olmasına özen gösterilmelidir. Esnek olmasının haricinde, herhangi bir darbe ya da sürtünme için de dayanıklı olmaktadır. Çok fazla yıkamaya dayanıklı olmamakla beraber, oldukça fazla kırışabilmektedir.

Keten perde modelleri: Keten kumaştan oluşmakta olan perde modelleri, her zaman elle ve soğuk suda yıkanmasına özen gösterilmelidir. Santrifüj içeren makinalar içerisinde kurutulmaması gerekir ve de yıkanmasında çok sıcak su kullanılmamalıdır. Oldukça fazla kırışmakta olan bir yapıya sahiptir. Ütülenebilir. Kire karşı dayanıklı olmakta beraber, yumuşak bir dokusu vardır.

İpek perde modelleri: Oldukça yüksek bir ısı içerisinde yıkanması önerilmez. Zor çıkan lekeler içerisinde, kuru temizleme kullanılması gerekilebilir. Oldukça dayanıklı ve de hafif bir yapıya sahiptir. Doku olarak hem yumuşak, hem de hoş bir yapısı vardır. Rengi oldukça canlı ve de kolay kolay solmaz. Çok yüksek ısılar kullanılmadan ve buharsız bir ütü yardımı ile ütü gerektirir. Dayanıklı olmasının haricinde çitilenmeye karşı hassas olabilen bir maddedir.

Yün perde modelleri: Oldukça yüksek bir ısı içerisinde yıkandığı zaman, perde çekecektir. Asarak kurutulması durumunda ise, deformeye sebebiyet verebilir. Isıyı iyi bir şekilde yalıtabilmekte ve yüksek bir nem özelliklerine sahip olmaktadır. Kolay bir şekilde eski şeklini alabilir. Sararabilecek ya da keçeleşecek bir yapı içerisindedir.

Perde Modelleri Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Genel olarak perde modelleri arasında, büzgülü perde, en çok kullanılan çeşitler arasında yer almaktadır. Hem renk hem de deseni ortaya çıkarak mekan içerisinde iyi bir atmosfer yaratmaktadır. Perdelerin renk uyumu için ise, uyumlu veya karşıt renkleri tercih edebilirsiniz.

Çok daha zarif, resmi ya da klasik görünümü odanız içerisinde yansıtmak isterseniz, kafide ve yerlere kadar uzanan perde modellerini tercih etmek daha iyi bir tercih olacaktır. Ancak daha varlıklı ve lük bir görünüm yaratmak için ise, bir keten kumaş ortasına astar eklemesi sağlayarak çift taraflı bir dikim oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bunun haricinde ponpon ya da püsküllü detay eklemesi sağlayarak perdeniz için bir dokusak farklılık yaratabilirsiniz.

Perde kanatlarını doğru bir şekilde kullanmak istiyorsanız, zemin üzerinden ortalama 1 ila 2 cm düşme sağlamanız gerekmektedir. Oldukça dökümlü olan bir perde modeli için ise, etek uçları içerisine ekstra olarak 15 cm olarak yer alan bir pay ekleyerek dökümün daha iyi bir görünüm sağlayabilirsiniz. Ancak bu çeşitte yer alan perdeler, etrafında dolaşılmakta olan pençeler için elverişli bir seçenek olmamasından ötürü, kullanımlar için bunları dikkate almanız gerekir.

Tek kanatlı olarak yer alan bir büzgülü perdeyi, daha şık bir görüntü yaratmak adına pencere boyuna doğru çekebilir, dilerseniz de dekoratif olarak da bir kenar içerisinde toplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha büyük pencereler için ise, iki tarafa açılmış olan eşit ölçülerdeki kanatlar daha iyi bir tercih olacaktır.

Basit bir oda için ise, oda içerisine samimiyet katmak adına kareli bir perde içerisine, aynı çeşit olan bir kumaştan ince şeritler eklemesi gerçekleştirerek bir kornişe bağlamayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde yapılan perde uygulamalarını, daha hafif olan kumaş ya da tüllere uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

Dikdörtgen yapıdaki pencereler adına bir perde tasarımı gerçekleştirmek, küçük ya da kavisli perde modellerine göre daha kolay olmaktadır. Küçük pençelere yapılacak perde modelleri için ise, basit bir perde veya stor kullanımı yapabilirsiniz. Bunun haricinde bu perdelere farklı süsler ekleyerek daha güzel bir tasarım ortaya koyabilirsiniz.

Perde Modelleri Seçmenin İpuçları Nelerdir?

Perde modelleri seçimi gerçekleştirirken, ilk olarak stil seçenekleri daraltılarak, satın alma sebeplerine göre bir perde modeli seçimi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer perde modeli ekleyecek olduğunuz alanınızın daha renkli bir ortam olmasını istiyorsanız, güneş ışığını almasını isterseniz, ilk olarak buna göre perde modellerinde bir eleme gerçekleştirebilirsiniz.

Ev için bir perde modeli seçimlerinde, ihtiyaçlarınıza uygun olan bir seçim gerçekleştirmeye dikkat etmeniz gerekir. Eğer güneş ışığının tadına varmak istiyorsan, doğal ışığı en iyi kullandırtmakta olan şeffaf kumaşlardan oluşan perde modellerini tercih edebilirsiniz. Fakat ışığın oda içerisinde çok yer almamasını istiyorsanız, sık dokuya sahip olan perdeleri tercih etmek, sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Odalara göre perde seçimlerini yapmak istiyorsanız, salonda ya da oturma odalarında, ışığın yer alacağı daha hafif bir perde modeli seçmek daha iyi bir tercih olacaktır. Bunun haricinde yatak odası için ise, daha ağır yapıda bir perde modeli seçmek, gizlilik amacı ile daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Perdeler için renk seçimleri sağlayacak olduğumuzda, oturma odaları için, en iyi perde renklerine bakacak olduğumuzda, beyaz, mavi ya da gri seçenekleri olabilir. Bu şekilde, koltuk ya da herhangi bir eşya değişimi yaptığınızda, renk uyumunu etkilemeyerek, yeni bir perde almanıza gerek kalmayacaktır.

Yatak odasında perde modelleri seçimlerinde ise, oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Yatak odası için seçilecek perde modellerinde, alanı daha rahat bir ortam içerine getirmesi adına, daha koyu ya da hafif renkler seçilebilir.

Perde Modellerinin İşlevlerine Nasıl Karar Verilir?

İlk olarak perde modeli seçerken, hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Perdenin amacı, dışarıdan gelen ışığı engellemek mi yoksa daha saydam bir perde modeli mi arıyorsunuz? Örnek verecek olduğumuzda, bir manzarası olan bir pencere kenarına perde ekleyecek olduğunuzda, oldukça kolay bir şekilde açılmasını istersiniz. Ancak bazı durumlar içerisinde ise, gölge olması ve gizli görünüm yaratmak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, yapılacak seçimleri ile, perde modellerini farklı işlevler doğrultusunda kullanımlarını sağlayabilirsiniz.

Perde modellerinin işlevlerinin diğer unsurlarına bakacak olduğumuzda ise;

Hassas Ölçüm Alınmasına Dikkat Edilmeli

Perde modellerinin alımlarında en önemli unsurlardan birisi, doğru bir şekilde ölçülerin alınması olmaktadır. Pencerelere göre perdelerin uzunlukları ve de genişliği, sizin ne şekilde bir perde modeli istediğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Odayı, normalden biraz daha yüksek olarak göstermek istiyorsanız, perdeyi biraz daha yükseğe asmak daha mantıklı bir tercih olacaktır. Genel olarak bir tasarımcı ise, perdeleri pencerenin 15 cm üstüne asmayı önermektedir.

Perde Renklerinin Seçimi

Bir perde modeli seçiminde, evinize en uygun rengi seçmeye özen göstermelisiniz. Perdeler, oda içerisinde görsel anlamda büyük bir alanı kaplamasından ötürü. Renk seçimlerinde de oldukça dikkat edilmesi önerilir. Ev içerisinde yer alan dekorasyon renkleri de, perde modelleri seçimlerinde oldukça etkili olan unsurlardan birisidir. Bu nedenle renk ve perde desen seçimlerinde, nasıl bir tasarım istediğinize bağlı olarak dikkat etmeniz gerekir.

Perdenin Kumaşının Doğru Seçilmesi

Perdeler, piyasa içerisinde yer almakta olan birçok kumaştan üretilebilmektedir. Ancak bazı kumaşlar, diğerlerine göre farklı odalar içerisinde uyum sağlamaktadır. Bunun haricinde ağır kumaş çeşitlerinden seçtiğinizde, bir odayı izole etmek çok daha kolay olabilecektir. Böylece soğuk mevsimlerde, daha etkili bir performans gösterebilirler. Aynı şekilde sıcak mevsimlerde de, çok daha hafif kumaşlardan oluşan perde modellerinin tercih edilmesi daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Perdelerde Baskı ve Kalıplar

Desenli olan perde modelleri, düzen renge sahip olan eşyalar ve de yataklar ile daha uyumlu bir stil yakalarlar. Eğer oda veya ev içerisinde, genel olarak düz bir renk hakim ise, desenli olan perde modellerinin tercih edilmesi daha güzel bir görüntü yaratacaktır. Bunun haricinde, şeffaf ya da çiçek gibi çeşitli perde modelleri de, düz olan eşyalar ile daha uyumlu olarak çalışabilir.

Perdelerde Uzun Ömürlü Kumaşlar

Perdelerin üretiminde kullanılmakta olan birçok kumaş çeşidi, güneş çürümesine karşı dayanıklı olmayan bir yapıya sahiptir. Bunun haricinde, kolay kolay bozulmayan ve birçok etkene karşı daha dayanıklı olan bazı kumaş ve perde modelleri de bulunmaktadır. Bu sebeple, malzemelerin sağlam olmasında bağlı olarak perde modellerinin de seçilmesine özen gösterilmelidir.