Kısa Perde Modelleri

Evlerimizi bir adım öne çıkarıp şık bir hava katan perde modellerimizden biri de kısa perde modelleridir. Küçük odalarda ya da küçük camlarda odayı boğmaması için sıklıkla tercih edilen kısa perdelerin de birçok modeli bulunmaktadır. Kısa perde modelleri nelerdir? Hangi camlar için kısa perde modellerini seçmeliyiz? diye merak edenler için tüm soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Kısa perde modelleri kapladıkları yer bakımından evleri küçük olan insanların sıklıkla tercih ettiği bir modeldir. Kısa perdeleri almadan önce mutlaka pencerenizin boy ve genişliğini ölçmeniz gerekmektedir. Tercih edeceğiniz kumaş türüne karar vermeniz gerekmektedir. Kumaş türünü seçerken kir tutmayan ve kolay temizlenebilir bir kumaş olmasına dikkat etmelisiniz.

Küçük pencereleriniz için seçeceğiniz kısa perdelerin boyunu en iyi şekilde ayarlayarak pençelerinizin daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak kısa camlarınızda perdenin en alt kısmı camın tepesini kapatacak hizada olması halinde pencereniz daha büyük görünecektir.

Birçok modeli bulunan kısa perde modelleri hakkında internette bilgi edindikten sonra mağazalara gidip yakından görmeniz sizler için daha faydalı olacaktır.

Kısa Perde Modelleri Nelerdir?

Perde modelleri arasından kısa camlar için en çok tercih edileni kısa perde modelidir. Kısa perde modelinin de kendi içinde modelleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kısa Balon Perde Modelleri
  • Kısa Zebra Perde Modelleri
  • Kısa Pileli Perde Modelleri

Kısa Balon Perde Modelleri

Kısa balon perde diğer perde modellerine göre duruşları farklıdır ve isminden de anlaşılacağı gibi şekli balona benzer. Dolgun ve zengin bir görüntü için kalın kumaş kullanılarak oluşturulur ve balon gibi şişkin durması için kumaşın içine kağıtlar yerleştirilir. Süslü bir ortam yaratacağı için ciddi mekanlarda kullanılması uygun olmamaktadır. Kalın kumaştan yapılmasının nedeni ise şişkin durması için içine yerleştirilen kağıtların dışarıdan görünmesini engellemektir.

Kısa Zebra Perde Modelleri

Kısa zebra perdeler fon ve güneşliği bir arada bulundurduğu için oldukça yer kaplamaktadır. Yere kadar inmeyen ve kısa olan camlarınız için en ideal seçim kısa zebra perde modelleridir.

Her renk ve desende bulabileceğiniz zebra perdeleri evinizin her odasında tercih edebilirsiniz.

Kısa Pileli Perde Modelleri

Pileli perde modelleri modasını asla kaybetmeyen perde modelleridir. Her odaya şık ve ferah bir görünüm katan kısa pileli perde modellerinde genelde sade renkler tercih edilmektedir. Pencerenin bittiği yerde perde modelleri de biter veya birkaç santimetre aşağısına kadar uzanabilir.