Birbiriyle Uyumlu Renkler ve Renk Tekeri

Merhaba! bu yazımızda mobilya ve ev dekorasyonu yaparken önemli bir nokta olan renklere değineceğiz. Birbiriyle uyumlu renkler hangileri? Hangi renkler hangi renk ile kontrast oluşturur? Nötr Renkler hangisi? Sıcak ve soğuk renkler hangisi? Tümünün cevabı bu yazımızda olacak. Hazırsanız başlayalım;

Renk Tekerleği Nedir?

12 renkten oluşan bir renk tekerleği 3 ana renge dayanır: kırmızı, sarı ve mavi. Bu renklere birincil renkler denir. Birleştirildiğinde, bu renkler ikincil renkler verir: yeşil, turuncu ve mor. Tekerleğin geri kalan bölümleri, birincil ve ikincil renklerin kombinasyonları ile doldurulur ve bu renkler üçüncül renkler olarak adlandırılır.

Renk Tekerleği Nasıl Kullanılır?

Renk tekerinin nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, renk tekerleğinin bir yardımı olmaz. Elbette sezgisel davranabilir ve birlikte iyi göründüğünü düşündüğünüz renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak içgüdüye güvenmek istemeyenler için, çekici renk kombinasyonlarını seçmenize yardımcı olabilecek önceden tanımlanmış renk paletleri vardır. Bu renk kombinasyonları temel olarak iki büyük kategoriye ayrılır: bitişik renklere dayanan uyumlu (analog renkler) paletler ve tekerleğin karşıt bölümlerinden elde edilen kontrast renkler (tamamlayıcı renkler).

Ayrıca renk tekeri üzerindeki bölmeleri ortadan ikiye bölerseniz, sol taraf soğuk renk tonları, sağ taraf ise sıcak renk tonlarını gösterir.

Dilerseniz önce renk paletlerini görelim, ardından birbirleriyle uyumlu renkleri örneklerle görelim.

Analog (Benzer Renkler) Renk Paleti

Analog renk paleti, renk tekerleğinde birbirine bitişik, sarı, sarı-yeşil ve sarı-turuncu gibi üç renk kullanır. Ev dekorasyonunda tasarımın sadeliğini koruyan ve tasarlaması kolay olan çok doğal görünümlü bir palettir, monokrom renk paletine göre daha fazla çeşitlilik sunar ve daha fazla ilgi çeker. Tamamlayıcı palet kadar zengin ve canlı değildir, ancak doğru kullanıldığında hafif kontrastlara olanak tanır, özellikle onları daha açık veya daha koyu hale getirerek üç rengin herhangi birinin değerini değiştirebilirsiniz.

Analog palet ile çalışmada dikkat edilmesi gereken nokta, bu renk paletinde her rengi eşit miktarda kullanmak iyi bir fikir değildir. Sıcak ve soğuk renklerin birleştirilmesinden de kaçınılmalıdır.

Monokrom (Tek Renk) Renk Paleti

Tek renkli renk paleti, tek bir rengin açık ve koyu tüm varyasyonları kullanır. Sadece bir renk seçiyorsunuz ve onun tonları ile çalışıyorsunuz. Monokrom, gerçekleştirilecek en basit renk paletidir, çünkü tek bir renk tonuyla çalışırken sıkıcı ve çirkin bir şeyle karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Genel olarak, tek renkli paletler temiz, sakin ve zarif görünüyor, ancak zaman zaman biraz sıkıcı ve ezici görünebilirler. Ayrıca odada odak noktası oluşturmak zor olabilir.

Tamamlayıcı Renk Paleti

Tamamlayıcı renk paleti, sarı ve mor veya mavi ve turuncu gibi renk tekerleğinde birbirinin karşısında olan iki rengin yüksek kontrastlı bir renk kombinasyonudur. Bir şeyi gerçekten ön plana çıkarmak istiyorsanız iyi bir seçenektir, ancak sarsıcı, kokana etkisinden kaçınmak istiyorsanız uyulması gereken bazı kurallar vardır. Her şeyden önce, temel kural her zaman bir rengi diğerine tercih etmek veya alternatif olarak her ikisini de nötr bir arka plana vurgu yapmak için kullanmaktır. Ancak bu renk paleti, arka plan için baskın bir renk seçtiğinizde ve tamamlayıcı rengini mobilyalarda kullandığınızda en iyi şekilde görünür.

Hatırlanması gereken bir başka şey, yan yana aynı değerde tam zıt renkler kullanmak göz yorucu olabilir. Bu yüzden en iyisi, bir rengin ve eşinin tonunu değiştirerek veya aralarına geçiş rengi eklemektir. Örneğin, mavi ve turuncu kullanmak istiyorsanız, soluk mavi tonları ve turuncunun daha koyu tonlarını seçin.

Ayrıca, kontrastların kullanımı açısından tamamlayıcı renk palete çok benzeyen bölünmüş tamamlayıcı palete de bir göz atalım, çünkü bu palet daha fazla renk çeşitliliği sunar ve dengelenmesi daha kolaydır.

Bölünmüş Tamamlayıcı Renk Paleti

Bölünmüş tamamlayıcı renk paleti, standart tamamlayıcı paletin bir çeşididir. Standart tamamlayıcı paletten daha yüksek kontrastlı bir seçenektir ve daha fazla çeşitlilik sunar. Bunun nedeni bölünmüş tamamlayıcı renk paletinin bir temel renk ve tamamlayıcısının yanında bu renklere uygun fazladan iki rengi daha içermesidir. Örnek vermek gerekirse, bir renk seçtiğinizde (sarı), tamamlayıcı rengini (mor) belirler ve tamamlayıcı rengin yanındaki fazladan iki rengi daha kullanırsınız (kırmızı-mor ve mavi-mor).

Bölünmüş tamamlayıcı renk paleti, koyu renk kombinasyonları ile çalışmak isteyen ancak renk uyumu konusunda fazla tecrübesi olmayan yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir. Bölünmüş tamamlayıcı renk paleti, standart tamamlayıcı paletten daha az gösterişli olabilir, ancak güçlü kontrastı korur ve ölçülüdür.

Üçlü Renk Paleti

Üçlü renk paleti, üç renk kullanan bir başka şemadır, ancak bu kez mor, turuncu ve yeşil gibi bir renk tekerleğinin çevresine eşit aralıklarla yerleştirilmişlerdir. Kısaca renk tekerleği üzerine yerleştirilen bir üçgenin köşelerinin denk geldiği renkler kullanılır. Üçlü renk paleti, soluk tonlar kullanılsa bile oldukça canlı olma eğilimindedir. Gerçekten canlı renkler ile bir oda istiyorsanız, üç rengin tamamının net tonlarını kullanın, ancak daha sade ve göz yormayan bir tercih yapmak istiyorsanız renkleri açık tonlara getirin ve nötr renkler ekleyin.

Tetrad Renk Paleti

Tetrad tüm renk paletlerinin en zenginidir ve en büyük çeşitliliği sunar, ancak aynı zamanda etkili bir şekilde çıkarılması en zor şemadır. Tekerleğin üzerine yerleştirilen dikdörtgenin köşelerine denk gelen renkler kullanılır, bu da iki tamamlayıcı renk çifti kullandığımız anlamına gelir (bu renk paleti aynı zamanda “çift tamamlayıcı” olarak da adlandırılır).

Otomatik Renk Paleti Oluşturucu

Sizler için otomatik renk paleti oluşturucu, birbiriyle uyumlu renkleri gösteren bir uygulama göstermek istiyoruz. Aşağıdaki resimde sol üst köşede yazan adrese giderek, dilediğiniz renk tonlarını seçebilir, ve bu renk tonları ile uyumlu renkleri bulabilirsiniz. 2 Numaralı çerçeveden yukarıda bahsettiğimiz renk tekerleği kombinasyonlarını seçebilirsiniz. 3 Numaralı çerçevede istediğiniz rengi seçebilir, 4 numaralı çerçevede bu renk ile uyumlu renkleri görebilirsiniz.