Katlamalı Perde Modelleri

Katlamalı perde modelleri şık ve havalı duruşlarından dolayı çok beğenilmektedir. Standart perde kumaşlarına daha hoş bir görüntü veren katlamalı perde birçok yerde ilk tercih edilenler arasında. Katlamalı perde nedir? Katlamalı perde modelleri nelerdir? Katlamalı perdenin temizliği nasıl yapılır? vb. tüm soruların cevapları yazımızın devamında.

Katlamalı perdeler düz renk, renkli ya da desenli, keten, viskon, ipek veya başka kumaşlardan yapılabilen oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip olan bu perdeler, aşağıya ve yukarıya hareket ettirilebilen mekanizmalı bir perdedir. Mekanizması isteğe bağlı tavana veya duvara monte edilebilir. Bulunduğu ortamlara şık bir hava veren katlamalı perdeler ip, plastik, zincir veya son teknoloji yardımıyla uzaktan kumanda ile ayarlanabilir. Evinizin her yerinde kullanabileceğiniz bu perdeler yere kadar inen camlar için pek uygun bir perde çeşidi olmayabilir.

Katlamalı perdelerin tercih edilmesindeki asıl etken bulunduğu ortamın şık durmasını sağlamasıdır. Katlamalı perdeler standart kumaşlardan dikildiklerinden için mekanizmalı sistemlerinden dolayı modern bir havaya sahiptirler. Ayrıca zengin kumaş çeşitliliği sahip olan katlamalı perdeler farklı mekanlara farklı tarzlarda dekorasyon sağlamaktadır.

 

Katlamalı Perde Modelleri

 • Katlamalı Avrupa Perde
 • Katlamalı Astarlı Perde
 • Katlamalı Boncuklu Perde
 • Katlamalı Bukle Perde
 • Katlamalı Çubuklu Perde
 • Katlamalı Dilimli Perde
 • Katlamalı Kelebek perde
 • Katlamalı Plise Perde
 • Katlamalı Motorlu Perde
 • Katlamalı Stor Perde
 • Katlamalı Büzgülü Perde

 

Katlamalı Perde Temizliği Nasıl Yapılır? 

Katlamalı perdelerin temizliği kumaşın cinsine göre farklılık gösterir. Perdeyi alırken perdeciye kumaşın ne şartlarda yıkanması gerektiğini sormalısınız. Çünkü kimi için makinada yıkamak uygunken kimi için elle yıkamak hatta bazıları bunların da dışında kuru temizlemede yıkanılması uygundur. Perdelerinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız daha az yıkama yaptırmalısınız ama bunun içinde aralıklı olarak perdelerinizin tozunu almalısınız. Bunu da elektrik süpürgesinin fırça başlığı ile yapmanız mümkündür.

Çamaşır makinasında yıkanabilir olan katlamalı perdeleri önce mekanizmasından ayırmak gerekir ardından yanına başka bir çamaşır konulmadan ve herhangi bir beyazlatıcı ürün kullanılmadan yıkanabilir. Makinada ki suyun derecesi 30’u geçmemelidir. Katlamalı perdeleriniz tül kumaş ise bunları makinaya bir yastık kılıfının içinde ya da varsa çamaşır torbanıza koyarak atmalısınız aksi halde tülleriniz zarar görebilir.

Katlamalı perdelerinizi yıkadıktan sonra sıra kurutmanıza geliyor. Kurutma aşamasında perdelerinizi yerine asmanız ve o şekilde kurumaya bırakmanız gerekir. Kurutma için ayrı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ama bu durum yine kumaştan kumaşa değişmektedir. Bazı kumaşları kurutmak için asmadan önce biraz nemini alsın diye ütülemek gerekir. Bu bilgiler için lütfen perdelerinizi alırken kumaşın özelliklerine temizlenmesini ve kurutulmasını mutlaka sorarak öğrenmelisiniz.

 

Katlamalı Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Katlamalı perde seçerken bulunduğunuz ortama uygun renk, desen ve kumaş seçmelisiniz. Perdelerinizi seçerken tabii diğer perdelerde olduğu gibi bulunduğu ortamın eşyalarına ve duvar rengine uyup uymayacağını dikkate almalısınız. Bu konuda size vereceğimiz birkaç öneri var elbette. Eğer ortamdaki eşyalarınız desenliyse ve sizde desenli bir perde yaptırırsanız bu ortamı boğacağınız anlamına gelir. Bu yüzden eşyalarınız desenliyse perdelerinizi daha düz şekilde olanlardan tercih etmelisiniz. Bulunduğunuz ortam da küçükse eğer yine düz ve sade bir katlamalı perde seçmelisiniz aksi halde yine bulunduğu ortamı perde seçimiyle boğmuş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>