Kruvaze Perde Modelleri

Kruvaze perde modelleri artık son zamanların en çok beğenilen ve tercih edilen modellerindendir. Evlerimizi güzel gösteren ayrıntılardan biride hatta en belki de en önemlisi perdelerimizdir. Kruvaze perde modelleri nelerdir? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kruvaze perde tül perdeye ek olarak dikilen ve iki kanattan oluşan, iplerle çekildiğinde büzüşüp estetik bir görünüme sahip olan perdedir. Kruvaze perdeler de ip, boncuk ve çeşitli yan aksesuarlarla şekillendirilir. Evlerin genellikle salon ve yatak odalarında tercih edilen kruvaze perdeler her yılın trendleri arasındadır. Fransız dantel işlemelerinin kullanıldığı kruvaze perdeler tül mekanizmaya monte edilerek, iki kanat halinde dikilir ve ipler ile açma kapama yapılır.

Kruvaze perdelerin

  • mekanizmalı kruvaze perdeler,
  • mekanizmasız kruvaze perdeler,
  • yalancı kruvaze perdeler,

olmak üzere üç farklı çeşidi vardır.

Mekanizmalı kruvaze perde modellerinde seçilen tül düz veya dilimli olarak dikilir ve korneje asılan makara mekanizması ile yukarı aşağı şekilde istenildiği gibi büzüşebilir. Mekanizmasız kruvaze perdeler de ise korneje asılan makara mekanizması yoktur. Perdenin büzüşerek model alabilmesi için bombeler oluşturulup ona göre dikim yapılmıştır. Satın alındıktan sonra üzerinde büzme açma kapama gibi herhangi bir oynama yapılamaz. İşte bu tür perdelere mekanizmasız kruvaze perde denir. Son olarak yalancı kruvaze perde modelleri var. Bu perdeler ayrı olarak satılır ve korneje bağlantı yapılarak kruvaze perde modeli gibi görünmesini sağlar. Bu sebeple yalancı kruvaze perde denilmektedir.

Kullanımının diğer perdelere göre daha kolay olması, her ölçülerde şekil alabilmesi ve perde üzerinde bir aksesuar görevi görmesi sebebiyle kruvaze perdeler oldukça kullanışlıdır. Kruvaze perde modellerinde birçok sayıda tül çeşidi bulunmaktadır. Sizlerde seçiminizi kruvaze perdeden yana kullanacaksanız eğer odanız ki mobilyalara ve duvarlara uyum sağlayacak kumaşı ve rengi seçmelisiniz. Örnek olarak mavi renkte koltuk takımlarınız varsa kruvaze perdelerinizi de mavi seçmeniz odanızdaki mavi ahengi devam ettirmenizi sağlar. Ayrıca tülünüzü de mavinin zıttı olarak açık bir renk seçebilirsiniz. Bu da krem ya da beyaz tonları olabilir.

 

Kruvaze Perde Modelleri Nelerdir?

Şık duruşu ve kullanım kolaylığı sebebiyle sık sık tercih edilen ve asla modası geçmeyen perde türü kruvaze perdedir. Salonlarınızda, yatak odalarınızda gönül rahatlığıyla seçebileceğiniz bu perdelerin birçok modeli vardır. Bunlar;

  • Kruvaze Stor Perde
  • Kruvaze Zebra Perde
  • Kruvaze Briz Perde
  • Kruvaze Jaluzi Perde

Kruvaze Stor Perde

Kruvaze stor perde genellikle ofislerde ve büyük firmaların iş yerlerinde kullanılıyor. Bunun dışında evin daha şık durmasını isteyen hanımlarında tercih ettiği bir kruvaze perde modelidir. Salonlar için çok da ideal olmayan bu perdeler genellikle yatak odaları ve mutfakta tercih edilmektedir.

Kruvaze Zebra Perde

Kruvaze zebra perde modaya uygun bir perde modelidir. Bu perde hem güneşlik hem tül olarak kullanılmasından dolayı iki perde yerine tek perde kullanmak hem yer için hem de maliyet olarak oldukça etkilidir. Temizliği de oldukça kolaydır.

Kruvaze Briz Perde

Kruvaze briz perde diğer kruvaze perdelerden farklı kullanım alanları vardır. Kruvaze briz perdeler daha çok ocak başlarındaki camlarda ve lavabo üzerindeki camlarda kullanılır. İki çubuk arasına kolayca takılabilen bu perdelerin temizliği de oldukça kolaydır.

Kruvaze Jaluzi Perde

Kruvaze jaluzi perdeler sıklıkla tercih edilen bir kruvaze perde modelidir. Ofislerde ve evinizin bütün odalarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bu perdenin temizliği de oldukça kolaydır.

 

Kruvaze Perdeler Nasıl Temizlenir?

Kruvaze perdelerin kullanımı kadar temizliği de kolaydır. Kruvaze perdelerinizi çamaşır makinalarınızda yıkayabilirsiniz. Tül kruvaze perdelerinizi çamaşır makineleriniz için özel üretilmiş çamaşır lifine koyabilir ya da bu yoksa bir yastık kılıfının içine koyup da yıkayabilirsiniz. Bu şekilde tüllerinizin hasar almasını önlemiş olursunuz.

Kruvaze perdelerin stor hali de bulunmaktadır. Stor kruvaze perdeler diğer kruvazeler gibi makinaya atılmayabilir. Kumaşına göre farklılık gösteren kruvaze stor perdelerin bazıları elde yıkanmaktadır ya da günümüzde bu işi yapan firmalara perdelerinizi teslim edebilir ve sonrasın da temiz gelen perdelerinizi tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>