Mobilyalar Nasıl Yerleştirilmeli?

Merhaba, bu yazımızda Mobilyalar nasıl yerleştirilmeli? Mobilyalar arası boşluk ne kadar olmalı? Odanızı en iyi şekilde nasıl yerleştirebilirsiniz gibi konulara değindik. Hazırsanız başlayalım;

Her zaman sizden tasarım ve dekorasyon sorularınızı bize göndermenizi istiyoruz aldığımız en sık soru ise, oda ve mobilya düzeni oluşturmakla ilgili. Mobilyalar arası geçiş yolları, oturma yerleri, pencereler, televizyon ve dikkate alınması gereken birçok konu var mobilya yerleştirmesi yaparken.

Adım 1 : Odanın İşlevini Belirlemek

Her odanın kendine özgü gereksinimleri vardır ve bu nedenle, oda düzeni oluşturmanın ‘kesin doğru’ bir yolu yoktur. Bu durum odanın neye hizmet ettiğine bağlı. Bu odada bir dolaba mı ihtiyacınız var? Bu oda oturma grubu olan bir oda mı? Televizyon izleyeceğiniz bir yer mi?

Oda düzeninizi planlarken, odada istediğiniz işlev ve fonksiyonları ayrıca mobilyaların da bir listesini oluşturun. Tüm bunları göz önüne alıp ona göre bir oda planlaması yapmak en mantıklısı.

Adım 2 : Boş bir oda veya kağıt

İç mimarlar ve tasarımcılar, odaları ve evleri tasarlarken çoğunlukla evi boş, yani mobilyasız ve dekorsuz olarak görürler. Bu açıklıkta odayı dekore etmek ve planlamak çok daha kolaydır. Eğer oda ağzına kadar eşya dolu ve mobilyaları bir duvardan diğerine taşımakta zorlanıyorsanız o odayı yerleştirmek çok da kolay olmayacak.

Bu yüzden bizim size önerimiz odayı tüm mobilyalardan boşaltmanız, boşaltamıyorsanız da odayı boş bir kağıt üzerinde planlayıp ondan sonra mobilyaları planınıza göre dizmeniz.

Adım 3 : Odak noktası belirlemek

Nedir bu odak noktası? öncelikle bunu açıklayalım; odak noktası bir odadaki asıl objedir, diğer mobilyalar bu objeye, yani odak noktasına göre yerleşir. Örneğin, oturma odasında çoğunlukla odak noktası televizyon ve ünitedir. Mobilyalar televizyona dönük olur. Bazı odalar da ise pencere, şömine veya bir kolon gibi odanın demirbaşlarından biri de odak noktası olabilir. Sizin bu noktada yapmanız gereken, odanın odak noktasını belirlemektir. Odak noktası birden fazla olabilir.

Adım 4 : Yerleştirmeye halıdan başlayın

Uzman mimarlar, çoğu oda ve özellikle oturma odasında mobilya düzenine bir halıyla başlamanızı önerir. Çoğu oturma grubu, 8 x 10’luk bir halıya rahatça sığar, bu nedenle boş odaya herhangi bir mobilya eklemeden, önce bir halı yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra, odanın tam ortasında, doğrudan o halının üzerine mobilyaları yerleştirmeye başlayın.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta; mobilyanızın ön iki ayağının halının üzerine oturması ve arka iki bacağının halı dışında kalmasıdır. Bu şekilde halınız da sabitlenecektir.

Adım 5 : Oda içi simetri

Simetri, odanızı düzenlerken dikkat etmeniz gereken önemli konu. Bazı odalarda simetrik bir mobilya düzeni oluşturmak mümkün olmayabilir ve bu durumlarda tablolar, dekor veya aydınlatma ile simetri oluşturmak mümkün. Fakat korkulması gereken konu bu değil, tamamen simetrik bir düzen oluşturmaktır.

Eğer odanız tamamen simetrik bir düzene uygunsa bile, evin biraz daha hareketli gözükmesi için aksesuarlar ve dekorlar ile daha fazla asimetri ekleyin. Odayı tamamen simetrik dekore etmek beklediğiniz kadar iyi olmayabilir.

Adım 6 : Mobilyalar arası boşluk

Tabii ki odanızda misafirlerin trafik akışını da düşünmek zorundasınız. Rahat geçiş yolları için yaklaşık 90 cm kadar mobilyalar arası boşluk bırakmak ideal. Fakat her zaman bu kadar yeriniz olmayabilir. Bu nedenle, oturma düzeninizi, mobilyalar arası boşluk 60 cm olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Adım 7 : Fazladan alana mı ihtiyacınız var?

Eğer halınızı, ardından mobilyalarınızı yerleştirdiyseniz şöyle bir geri çekilip odaya bakın. Eğer hala odada bazı boşluklar var ise buralar sandalye, puf koltuk ve bir berjer yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yalnızca oturma alanı değil, depolama ve saklama alanı da yaratabilirsiniz.

Eğer odada en son kalan boşluk yeterliyse, odanın için ayrı bir bölüm de oluşturabilirsiniz. Oturma grubunun arkasında bir depolama alanı, veya boş kalan köşeye iki sandalye bir zigon ile fiskos köşesi yapabilirsiniz.

Adım 8 : Boş duvarlar

Her şeyi bitirdikten sonra duvarlara geçebiliriz. Boş kalan ve odak noktasına uyumlu olacak şekilde duvar dekorları düşünebilirsiniz. Sanatsal bir tablo asabileceğiniz gibi geniş bir ayna da tercih edebilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz Dekoratif ayna modelleri yazımıza mutlaka göz atın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>