Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonlarının en önemli parçası olan perdeleri seçerken mobilyalarımızın uygunluğuna, duvarların boyasına hatta halıya bile uygun olacak şekilde seçmeye çalışıyoruz. Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Perde seçimi ne kadar önemli? vb. tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında yer almaktadır.

Evlerimizin olmazsa olmaz parçalarından biri de perdelerimizdir. Perdelerimiz hem içeriden hem de dışarıdan evlerimizi şık gösteren parçalardır. Ev dekorasyonlarına estetik açıdan şıklık katan perdelerimiz aynı zamanda güneşten koruma görevi de yapmaktadır. Aslında ev dekorasyonlarımızda yan ürün olarak düşünülse de bir odadan içeri girer girmez gözümüze ilk perdeler çarpmaktadır.  Perdelerinizi özensizce seçtiğiniz bir odada kullandığınız mobilyaların ne kadar lüks ve şık olduğu bir önemi yoktur. Perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için aşağıdaki gibi sıraladık.

Perde Seçimlerinizi En Sona Bırakın

Yeni evlenenler ve evini değiştirmek isteyenler perde seçimlerini en sona bırakmalılar. Aksi halde önce perde alınırsa mobilyayı perdelere uydurmak için kendinizi kısıtlamanız gerekecek. Bu yüzden öncelikle dilediğiniz ve beğendiğiniz bir koltuk modeli seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında mobilyalarınıza uygun perdelerinizi bulmanız daha da kolay olacaktır.

 

Doğru Boyda Perde Seçimi Yapılmalı

Uzun perdeleri çok seviyor olabilirsiniz ya da zebra perdeler tarzınıza uygun olmayabilir ama odanızın dekorasyonlarını tamamlayan perdeleri seçerken tüm bunları bir kenara bırakıp evinizin için en uygun perdeleri seçmelisiniz. Odanız büyük ve camlarınızın boyu uzunsa sizlerde uzun perde modellerini seçebilirsiniz ancak odanız küçük ve camlarınız uzunsa bu sefer uzun perde seçmek mantıklı olmaz.  Bu tür küçük odalardaki uzun camlarınız için zebra veya stor perdeler tercih edilebilir. Bunların yanı sıra camlarınıza uygun perde seçerken ölçülere de dikkat etmek gerek. Perde almadan önce mutlaka camınızın boyunu ve genişliğini ölçüp ve ona göre tam ölçülerde perde almanız gerekir.

Kumaş Tercihi Doğru Şekilde Yapılmalı

Perdelerinizi alırken uzun ömürlü olup olmadıklarına dikkat etmeliyiz. Bazı kumaş türleri birkaç yıl içinde güneşten dolayı sararmakta ve rengini kaybetmektedir. Bunların yanı sıra mobilyanızda kumaşa uygun şekilde perde seçimi yapmalısınız. Koltuklarınızın kumaşı kadifeyken siz perdelerinizde parlak bir renk seçerseniz doğru tercih yapmış olursunuz ama mat bir renk seçerseniz odayı perde ve mobilya uyumundan dolayı boğmuş olursunuz. Isıyı absorbe eden ve yıllarca eskimeyen kumaş türleri mevcuttur. Bu kumaş türlerinin farkında olup perdelerinizi ona göre seçmelisiniz.

Ev Dekorasyonuna Uygun Renkte Perde Seçilmeli

Perde alırken dikkat etmeniz gereken ve aslında en temel olan madde perde seçimini ev dekorasyonuna uygun şekilde yapmaktır. Buna dikkat ederken de duvarlarınızın renginde perde seçimi yapılmamalıdır. Bu şekilde bir tercih yaptığınızda perdeleriniz duvarlarınızla bütünleşecek ve asla göze çarpmayacaktır. Bu yüzden perdeleriniz duvar renginden zıt bir renkte olmalıdır. Perdeleriniz duvar renginize zıt olurken mobilyalarınıza uygun renkte olması gerekir. Belki bir ton açık ya da kapalı bir renk olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>