Standart perde boyu nedir

Perde Boyu Nasıl Olmalıdır ?

Perde boyu konusunda geniş anlatımlarla sizlere harika fikirler sunacağız. Her mekana özel perde seçimi konusunda daha onlarca makalemizde dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. Bu yazımızda ise perde boyunun nasıl olacağı hususunda bilgiler vereceğiz. Öncelikle perde seçimi kendi zevkinize kalmış bir durumdur. Renk ve model konusunda yüzlerce yayınlamış resim galerimizden fikir edinebilirsiniz. Günümüzde klasik perdeler derin dikey kıvrımlar ile mekanı bambaşka yapıyor. Narin ve lüks görüntüsüyle farklı dekorasyonların ilk adımını atıyor. Sizlerde farklı tip perdeler ile evinizin atmosferi değiştirebilirsiniz.

Peki perde boyu denildiği zaman akla ne gelebilir ? Gelin bu işi biraz daha detaylandıralım.

Perde yere değmeli mi ?

Perdeler her mekana uyum sağlayan ve bir evin olmazsa olmazları arasında yerini alan bir dekorasyon eşyasıdır. Konu başlığımızda yer verdiğimiz perde boyu ile alakalı farklı tip ve modellerde örnekleri incelemeniz için sizlere sunduk. Öncelikle bu soruyu yanıtlamadan önce karar vermeniz nokta, perdenin boyu oda içerisinde eşyalara uyum sağlamasıdır.

Size ilk tavsiyemiz odanız geniş ise yere değmesinde bir sakınca yoktur. Fakat odanız dar ya da ufak ise yere değmesi dekorasyon açısından problem olabilir. Bu başlığımızda son olarak her tip ve modelde perde bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Standart perde boyu nedir ?

Kendi zevkinize göre döşenen evler havası bir başka olur. 2020 yılının ortasında olduğumuz şu günlerde farklı tip perde modelleri karşımıza çıkıyor. İlk olarak standart perde boylarından bahsetmek istiyoruz. Standart kelimesi genel geçer anlamında kullanılmaktadır.

Perde boyu ise tavan ile yer yüksekliğinden bulunan bir terimdir. Ülkemizde standart yükseklik 2.10 – 2.30 arasındadır. Buradan da anlaşılacağı gibi standart evler için geçerli perde boyları 2.10 – 2.30 arasındadır. Fakat bu standartların dışına çıkan pek çok mekan ile karşılıyoruz. Bunun içinde ölçü ile alınarak perdelerin satın alması gerekmektedir.

Standart tül perde ölçüsü nedir ?

Peki standarttan bahsetmişken tül perdenin standart ölçüsü nedir ? Bu üst başlığımızda standart perdelerin ölçüsünü 2.10 – 2.30 olarak açıklamıştık. Tül perdenin standartı ise normal perdeyle aynıdır. Yani standart tül ölçüsü 2.10 – 2.30 olarak söyleyebiliriz. Fakat petek üstü perdeler bu durum biraz farklıdır. Tül perde cam önüne kadar olabileceği gibi bu boy oranın düşebileceğini belirtelim.

Fon perde boyu nasıl olmalı

Fon perde boyu ne kadar olmalıdır ? Fon perdelerin boy oranları genellikle normal perde ile aynı orantıdadır. Aşağıda sizler için hazırladığımız fon perdeleri incelerken ne demek istediğimizi net olarak anlayacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>