Perde Koltuk Uyumu Nasıl Olmalıdır ?

Perde ile oda uyumu nasıl olmalıdır ? Bu soruyu yanıtlamadan önce perde ile koltuk uyumu hakkında bilgiler verelim. Evinize seçeneğiniz ürünleri sadece rahatlık bakımdan değil aynı zamanda kullanım ve görsellik açısından değerlendirmelisiniz. İşte perde de bu ürünler arasında başını çekiyor. Rahatlık ve konfor açısından değerlendirmek bir yana dursun evin tüm mahremini kapatan dekorasyon eşyası olarak görmeliyiz.  Sonuçta, odayı güneş ışığından koruduğu gibi geceleri evin tüm mahremiyetini kapatır. Bu sebepledir ki, seçim yaparken dikkat edeceğiniz bazı bilgiler var.

Perde seçerken ne yapmak gereklidir?

Enine bir kontrast baskısı tasvir eden perdeler, odayı görsel olarak genişletir ve dikey desen olarak da mekanı uzatır. Perdelerin zemine değmesini istemiyorsanız, kenarları ile yer döşemesi arasındaki mesafe 5-8 cm olmalı ve tam tersi – uzunlukları duvarın yüksekliğini 15-20 cm’nin üzerine çıkmalıdır.

Pencere kenarlarında küçük iskemlelerin olmasını ister misiniz ? Alçak tavanlı odalar için hafif renkler ve narin kumaşlarından perdeler tercih edin. Böylece mekana daha farklı hava katacaksınız. Aynı zamanda mutfak veya çalışma alanlarında uzun perdeler sığmıyorsa, isteğe bağlı olarak Fransız perdeleri tercih edebilirsiniz. Son olarak uzun ve koyu perdeler küçük odaların hacmini daraltır. Bunun yerine açık renk tonlarında perde seçerseniz daha isabetli bir adım atmış olacaksınız.

Perde rengini nasıl belirleyebilirim?

Mekanınızda yakın gelecekte mobilyaları değiştiremeyecekseniz, mobilya rengiyle perdeleri seçebilirsiniz. Bu başlığımı altında buna uygun fikirler sunacağız. Tasarımcılar arasında en popüler alanlardan bir tanesi de, perde üzerine yapılan kombinasyonlarıdır. Perdelerin rengi ile mobilyanın rengi aynı olacak şekilde seçmeniz veya olabildiğince yakın olması gerekmektedir.

İşte size mükemmel bir fikir. Nötr fon perdeleri üzerine yapılmış ufak eklemeler ile harika detayları yakalayabilirsiniz. Bu eklemler içerisinde kum görünümlü tablolar, bej koltuk takımları, krem yastıklar ​​veya doğal çiçekler olabilir. Ancak bu sayede mekan güzel ve mütevazi görünebilir.

Odanın iç kısmı aynı renkteyse, perdeler genel olarak arka planın biraz gölgesinde kalabilir. Başka bir deyişle, mobilya ve duvar kağıdı ile uyum içinde olmaması halinde, yapmanız gereken mobilya renklere uygun perde seçmek olacaktır. Ayrıca odada ki eşyaların iki veya üç ton daha açık ya da daha koyu renk tonlarında perdeler seçebilirsiniz. Bu yapmak tamamen size bağlı bir durumdur.

Koltuk ve perde kombinasyonu

İç mekan genellikle göze çarpmayan türden perdeler seçilir. Daha sakin, mütevazi ve rahat bir ortam oluşturmak için burada belirttiğimiz hususları göz ardı etmeyin. Öncelikle tamamlayıcı aksesuarların önemli olduğunu unutmayınız. Modern perdelerde mükemmelliği yakalamak için ek ürünler gereklidir. Salon veya oturma odası için bu durumu düşünüyorsanız, kesinlikle köşe fon ve orta kısmı sarkıtları unutmayınız. Eğer ayrıntıları sevmiyorsanız, geleneksel perdelerden modeller beğenebilirsiniz.

Evinizde pratik ve işlevsel perde seçmeye çalışın. Yani kolayca yıkanabilen ve dayanıklı bir kumaştan yapılmış perdeleri bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır. Tabi bunların yanında perdenin modeli de önemlidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte şeffaf veya hafif perdeler size seçiminizde yardımcı olabilir. Renk seçimi ile alakalı ek bilgi olarak ; Kırmızı, iştahı uyandırır. Bunun aksine mavi renk iştah durumu bastırır.

Unutmayın ki, her zaman için farklı iç tasarımlar olabilir. Parlak, hafif veya neşeli mekanlar oluşturabilirsiniz. Bunun için hazırlanmış muhteşem baskı perdeleri tercih edin. Genellikle çocuk odası için ideal olan bu perdeler, nadiren de olsa da spor salonlarda kullanılıyor. Ayrıca spor salonlar da koyu yeşil, zümrüt, koyu bej ve haki yeşili gibi perdeler seçilebiliyor.

Koltuk takımı ve perde seçimi

Birçok daire sahibi gibi sizde mevsime ya da havaya bağlı olarak iç mekanı daha sık değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Yapacağınız tercihler de işin maliyeti büyük önem taşıyor. Aile bütçesine zarar vermeden nasıl lüks ve modern bir perde seçebilirsiniz ? İşte sizlere yardımcı olabilecek çözümleri paylaşıyoruz.

Koltuk takımı odanın tüm dekorasyonu değiştirebilir. Koltuk takımını aldıktan odada ki tüm ürünleri bunun üzerinde yoğunlaştırmalısınız. Öncelikle küçük bir alanda kontrastlı duvar kağıdı kullanmayı tercih ediniz. Daha sonra iç renk ve dinamik getirmek için farklı aksesuarları seçin. Son aşamada aşağıda örneğini verdiğimiz gibi uygun bir perde seçin.

Gri koltuk takımı ve perde seçimi

İç tasarımda renklerin ayrıdır. Gri koltuklarınız için mimariler oluşturabilirsiniz. Bunlara ek olarak mekana yeni bir battaniye, dekoratif yastıklar, en moda halılar veya aydınlatma satın alabilirsiniz. Özellikle alacağınız ürünlerde farklılığı arayın. Ancak bu şekilde o modern havayı yakabilirsiniz.

Krem koltuk takımı ve perde seçimi

Krem koltuk takımınız için bir çok kombinasyonda perde seçebilirsiniz. Mekanı bir bütün olarak görerek incelemelisiniz. Örneğin bir sürü küçük hediyelik eşya yerine, duvarlara bir veya iki tane modern resimle süsleyin. Burada önemli olan iç stilini unutmayın. Resim mekana uygun olmalıdır. Posterler veya kanvas tablolar modern stil için en idealdir.

Yeşil koltuk takımı ve perde seçimi

Perde seçimin anlatacağımız son nokta ışığın kırılma açısıdır. Perdeyi seçerken ışığın içeri giriş açısını iyi hesaplayın. Bunu yaparken ortamdaki atmosferi unutmayın. İç aydınlatmayı da hesaba katarak kalın perdeler tercih edin. Bunun yanında yarı saydam tül kullanın.

0 thoughts on “Perde Koltuk Uyumu Nasıl Olmalıdır ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>