Spor salonlar için perde modelleri

Perde Modelleri Nasıl Seçilir ?

Evinize perde seçimi yaparken bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu özellikler özellikle uzun süreli kullanım açısından oldukça önemlidir. Örneğin seçim yaparken satın alacağınız perde ile odanız arasında uyum olması gerekiyor. Göze hitap etmesi ve başkaları tarafından beğenilmesi de ayrıca dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Peki en iyi perde seçimi nasıl yapılır ? İşte 5 ipucu ve tavsiyeler…

Nasıl bir perde almalıyım ?

Günümüzde yüzlerce perde modeli bulunmaktadır. Özellikle bir mağazaya veya internet sitelerinde incelediğiniz de o kadar çok model ile karşılaşıyoruz ki hangisini alacağınız konusunda bir karar veremiyoruz. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor ? Sizlere bazı bilgiler paylaşarak, daha güzel nasıl seçim yapacağınız hususunda bilgilendirmek istiyoruz.

Yapacağınız ilk adım mekan seçimi olacaktır. Mesela mutfağa nasıl bir perde almalıyım ? veya salona nasıl bir perde yakışır ? Odanıza karar verdikten sonra yapmanız gereken adımları sırasıyla anlatalım.

En kullanışlı perde hangisidir ?

Öncelikle perde her evin olmazsa olmazları arasında yerini alıyor. Bir masa ya da bir halı gibi evin bütününü ilgilendiren bir eşyadır. Peki yüzlerce model arasında hangi modele karar vermeniz gerekiyor ? Kullanışı açısından perde kendi aralarında sınıflara ayrılmaktadır. Mutfağınız için en kullanışlı perde seçimi zebra türünde olurken, salon veya oturma odası için mekanın aydınlık derecesine göre modern perde seçimi isabetli olacaktır. Burada ki link üzerinden son yayına aldığımız modellere ayrıca bakabilirsiniz.

Perde ile koltuk uyumu nasıl olmalıdır ?

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise alacağınız perde ile koltukların uyum içinde olmasıdır. Böylece daha şık ve estetik bir mekana sahip olabilirsiniz. Aşağıda derlediğimiz başlıklar altında koltukların renk seçimine göre perde modelleri listelenmiştir. Gelin, daha yakından bakalım.

Krem rengi koltuk takımına perde seçimi

Krem rengi bütün evlerde sıklıkla görebileceğimiz bir renk tonudur. Genellikle açık tonlarda perde seçimi isabetli olacaktır. Böylece daha sade renkler tercih ederek evinize gelen misafirlerin beğenilerini kazanacaksınız.

Ayrıca krem köşe takımlarında ise beyaz ve açık tonlarda tercih edilebilir. Burada unutmamanız gereken nokta koltuk takımı, perde, halı veya orta sehpa bir biriyle uyum içinde olmasıdır. Bu uyumu sağladığınızda başarıyı yakalarsınız.

Bordo koltuk takımına ne renk perde seçimi

Diğer bir perde seçimini ise bordo rengi koltuk takımı için yapacağız. Standart renkler dışarısını çıkarak bordo rengi seçen kullanıcılarımız için yan tarafta bulunan örnek üzerinden anlatalım. Bir üst yazımızda belirtiğimiz gibi uyum çok önemlidir.

Bordo rengi için perde seçerken krem, beyaz ve koltuk takımı içerisinde bulunan yastık renklerinden seçim yapabilirsiniz. Böylece isabetli bir karar vermiş olabilirsiniz.

Vizon rengi koltuk takımına uygun perde seçimi

Vizon rengi günümüzde bayanların en çok tercih ettiği renkler arasında ilk sırayı çekiyor. Hemen hemen her yerde kendini belli eden tatlı bir renktir.

Salon veya oturma odasında vizon rengini tercih edenler için perde seçimi yandaki örneğimizde ki gibi olabilir. Sade bir beyaz tül seçimi ve kenar bölümlerinde koyu kahverengi veya vizon rengine fonlar bulanabilir. Ayrıca oda içerisinde beyaz renklere ağırlık vererek (sehpa, aydınlatma gibi) daha lüks ve gösterişli mekanlar olabilir.

Pembe rengi koltuk takımına uygun perde seçimi

Modern sevenler için pembe renk her zaman tercih edilmektedir. Sadelik uzak daha canlı renkleri seçenler için bazı tavsiyelerde bulabiliriz. Yine yan bölümde ki resim üzerinden bahsederek anlatmak gerekirse; iç açıcı renkler üzerinde giydirilmiş pembe çok tatlı durmaktadır.

Konumuzun en sonunda bir tarz koltuk takımı ve perde modellerine ağırlık verdik. Yine farklı fikir edinmek isteyen ziyaretçiler bu bölümü inceleyebilir. Son olarak galerimiz içerisinde mavi koltuk takımına uygun perde ve yeşil koltuk takımına renk perde tercihleri yapılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=B6aYKCyE9X0&feature=youtu.be

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Son konu başlığımızda dikkat etmeniz gereken noktaları değerlendirdik. Yukarı da belirttiğimiz gibi hangi mekana perde almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Daha sonra cam boylarının ölçüsünü alarak ortalama metrekare hesabı çıkarmanız gerekmektedir.

Perde hesabını bilmeniz gerekiyor

Burada basit bir örnekle bu husus konusunda bilgi verelim. Örneğin cam boydan 5.5 eni ise 2,5 metre toplamda 13,75 metrekarelik bir perde ihtiyacınız vardır. Fakat direkt cam boyları ölçü standartları üzerine alınmaz. Yani cam enlerini geçmek gerekir. Nedeni ise kenarlardan açıklık kalmasın. En hesabını 4 metre alırsak; ortalama 22 metrekarelik bir perde ihtiyacınız var. En düşük seviyeden 12 TL’den hesap yaparsak; 264 TL gibi bir perde masrafı tutmaktadır.

Kumaş ve renk uyumu

Kumaşın dokusu ve rengine iyi karar vermelisiniz. Piyasada fazlaca kumaş firması ve üretmiş oldukları farklı modeller bulunmaktadır. Evinize en uygun ve sade modeli seçmeniz gerekiyor. Mekana uygun ipek veya kadife kumaş seçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>