Perde Yıkaması Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Perde Yıkaması Konusunda Bilinmesi Gerekenler

31 Mayıs 2018 0 Yazar: admin

Bu yazımızda perde yıkanması konusunda geniş kapsamlı bilgiler hazırladık. İlk olarak düzenli bakım yapmanız gerekiyor. Perdelerinizi normal temizlik rutininiz haricinde bir süre vakumlayın. Günlük toz ve kiri temizlemek için yumuşak fırça kullanın. Hafif perdeler, çamaşır makinesinde temizlenebilir. Hassas malzemelerden yapılmış perdeler büzülme riskini azaltmak için elle yıkanmalıdır. Ağır kumaştan yapılmış perdeler, uzun bir kurutma işlemi gerektirmemesi için buharla temizlenebilir.

Perdeleri elde yıkarken, yumuşak bir çamaşır deterjanı kullanın. İyi kalitede markalar kullanmanız perdeniz için oldukça önemlidir.  Hassas veya hasarlı bir cilde sahipseniz, lastik eldiven giydiğinizden emin olun.

Perde yıkamanın püf noktası

Perdeler, ve sigara dumanı ve benzeri kokuları absorbe etme eğilimindedir, bu yüzden iyi markanın ürününü kullanmanız perdelerdeki kokuyu alabilir. Kalitesiz ürün kullanırsanız, hafif renk solmasına neden olabilir. Perde lekeleri, açık renkli veya hassas perdeler üzerinde çok dikkat çekebilir. Bu yüzden bu lekeleri Persil ve benzeri ürünlerle çıkarmanız gerekebilir. Bununla birlikte perdelerin temizlenmesi çok zor  bir şey değildir. Ama perdelerinizi temizlemek için perde temizleyici ürünler kullanmanız işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Perdelerinizi çamaşır makinesi yardımıyla yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinenizde hassas bir döngü varsa, perdelerinizi bu seçenekte yıkayın Aksi takdirde, yavaş sıkma ve soğuk yıkama sonucu perdelere zarar gelebilir. Ayrıca çamaşır deterjanı kullanmanız, daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Perde yıkarken nelere dikkat etmeliyiz ?

Özellikle perdenizin küçülmesinden endişe ediyorsanız, perdeleri çamaşır makinesinden ziyade elde yıkayabilirsiniz. Bu sayede küçülme riski ortadan kalkmış olur. Perdeleriniz çok hassas bir kumaştan yapılmış ise elde yıkamanız en iyi yöntemdir. Yıkama sırasında çamaşır deterjanı kullanmanız gerekir. Perdenizi yıkamadan önce de ürünün talimatları doğrultusunda hareket etmeniz gerekebilir. Bu yüzden talimatları okuyun ve ardından yıkama işlemine geçin. Yıkama sonrasında da güneş alan iyi bir yerde düzgün şekilde kurumaya bırakın. Aksi takdirde perdeniz çok fazla kırışır ve uzun süre kurumaz. Maddeler halinde baktığımız zaman;

  • Yıkacağınız perdenin kalitesine göre derecesine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kalite perde ise makinede veya kuru temizlemede yıkabilir. Kalitesi düşük ise makine de kesinlikle yıkmayın. Aksi halde perde yıpranır ve yırtılabilir.
  • Perdenin çeşidine göre yıkamada kullanacağınız ürünleri seçin.
  • En iyi sonuç alabilmeniz için deterjan bölümüne deterjanla birlikte 3 kaşık şeker ve bir tane kapsül bulaşık deterjanı eklemeniz gerekiyor. Tableti perdenin olduğu bölgeye yani kazan içerisine atmanız gerekiyor.
  • Düşük derecede yıkama yapmanız gerekiyor.

Perde yıkarken bulaşık makinesi deterjanı

En çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Pek çok kişinin ilk defa duyacağı bu yöntemi kesinlikle öneriyoruz. Nasıl yapacağınız hususunda bazı bilgiler paylaşalım. Genellikle kaliteli bulaşık tabletini tercih ediniz. Beyaz perdeler için harika sonuçlar alabilirsiniz. Yapmanız gereken bir adet bulaşık tabletini çamaşır makinesinin yıkama bölümüne perde ile koymanız olacaktır. Daha sonra çamaşır deterjanı ekleyerek sonucu gözünüzle görebilirsiniz.

Perde yıkama kaç derecede yıkanır ?

Perdenin yıkanma derecesine perdeye göre değişmemektedir. 30 – 40 derece arasında yıkanması en uygundur. Hafif programda yapacağınız yıkama ile harika sonuçlar alabilirsiniz. En güzel perdeler ile mükemmel sonuçlar sizleri bekliyor.

Perde yıkarken yumuşatıcı kullanılır mı ?

Perde yıkanırken pek çok farklı yöntem kullanılır. Özellikle deterjanın yanında yumuşatıcı kullanımı sorulmaktadır. Yumuşatıcı kullanmanız haline bir sıkıntı yaşamazsınız. Kısacası kullanılabilir. Fakat perdelerin daha çok güzel kokması için tercih edildiğini unutmayınız.

Perde yıkarken sirke – şeker – kabartma tozu kullanır mı ?

Perde yıkama da farklı yollar tercih edilebilir. Özellikle bu başlığımız altında sirke, şeker ve kabartma tozu hakkında bilgiler paylaşacağız. Şekerli perde yıkama konusunda daha önce başlıklarımız da nasıl kullanılacağız anlatmıştık. Burada ise etkisini anlatmak istiyoruz. Kararmış beyaz perdeler için kabartma tozu ve şeker kullanılır. Bu kullanımdan çok güzel sonuçlar alan pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun için ne yapmanız gerekiyor ? İlk olarak çamaşır makinesinin deterjan gözüne bir miktar beyazlar için kullanılan deterjan ekleyin. Daha sonra aynı göz üzerine şeker ya da kabartma tozu ekleyin. Şeker miktarı 3 yemek kaşığı, kabartma tozu ise bir paketin yarısı kadardır.

Perde yıkama evde nasıl yapılır ?

Evde yapılabilecek bir çok perde yıkama tekniği bulunmaktadır. Bu başlığımız altında sizlere tüm teknikleri sunmak istiyoruz. Hangisi işinize gelirse kullanıp, sonuçlarını bizlerle paylaşabilirsiniz. İlk tekniğimiz sizlere konumuzun başında paylaştığımız şeker yöntemidir. Bu yöntemi bilmeyen yoktur. Deterjan bölümüne şeker eklemek suretiyle bu işlem gerçekleştirilir. Aynı şekilde kabartma tozu da eklenebilir. Normal olarak ekleme yapmadan yıkama yapabilir. Önce perdeyi çamaşır makinesine koyun. Daha sonra beyazlar için kullandığınız deterjanı ekleyin. Perdelerin güzel kokmasını istiyorsanız, sıvı deterjan veya yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Bu işlemi düz perdelerde uygulayabileceğiniz gibi, zebra ve stor perdeler içinde yapabilirsiniz.

Perde yıkarken hangi deterjan kullanılır ?

Piyasa fazlaca bu konuda ürün bulunmaktadır. Burada sadece en iyilerini tavsiye edeceğiz. Ayrıca güncel fiyatlarını sizlerle paylaşacağız. Marketlerde bulabileceğiniz, Vanish Kosla Tül perdeler için ürünü kullanabilirsiniz. Buna ilave olarak beyaz parlatıcı da tülü de kullanabilirsiniz. Etimatik perdeler için kullanılan ürünü bulunmaktadır. Biraz daha temiz olmasını istiyorsanız, Etimatik’i tercih edebilirsiniz. Bunlarda dışında pek çok markanın ürünü bulunmaktadır. Tavsiye olarak burada paylaştığımız ürünleri kullanabilirsiniz.

Fiyat bilgisi olarak Vanish Kosla Tül Toz 450 gr + Tül Parlatıcı 500 ml güncel olarak 22,90 TL’den satılırken, Etimatik tül perdeler için 1,5 kg olan ürün 17,90 TL’den satılmaktadır.

Perde yıkarken kırışmaması için ne yapmalı ?

Son başlığımızda perdelerin kırışmaması bazı önerilerde bulunacağız. İlk olarak yumuşatıcıyı bol bol kullanmanız halinde kırışmalar azalacaktır. Ayrıca yıkanır yıkanmaz hemen bir yere serin. Daha sonra kuruduğu zaman takın veya ıslak şekliyle takın. Bu şekilde kırışma azalır. Aynı şekilde 30 derecede ve ön yıkamalı şeklinde yıkamayı deneyin. Çamaşır makinesi perdeyi sıkma işlemine geçmeden almayın deneyin.

Son olarak perdeyi makineye düzgün yerleştirin. Yıkama işlemi bitince hemen asın. Makineyi fazla doldurmayın. Dolduğu kadar perde atın.