Küçük Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Merhaba! Küçük oturma odası için dekorasyon fikirleri ve küçük oturma odası nasıl dekore edilir hakkında tüm bilgiler bu yazımızda. Evinizin küçük odasını en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak fikirler için hazırsanız başlayalım;

Sırf küçük bir oturma odanız olduğu için, büyük oda avantajından geri kalacağınız anlamına gelmez. Büyüklüğü ne olursa olsun, aile odanızda film geceleri, oyun ve her türlü toplantıya uyum sağlayacak fikirleri sizler için derledik. Küçük bir alana daha fazla oturma alanı ve diğer harika küçük oturma odası fikirleri için en iyi ipuçlarımızı paylaşıyoruz.

1. Planlamadan Başlamayın

Küçük bir odada yapılması gereken en önemli şey bir planla başlamaktır. Mobilyalar arasında uygun miktarda boşluk bırakmak ve odadan odaya giden yollara dikkat etmek istersiniz. Sizler için hazırladığımız mobilyalar nasıl yerleştirilmeli rehberini okuyabilirsiniz;

Favori önerimiz: portatif ve döner sandalyeler

Bazı odalarda (özellikle küçük olanlarda) bir plan oluşturmaya çalışırken kafa karıştırıcı hissettiren çoklu odak noktaları bulunur. Hem misafir ağırlamak hem de TV izlemek için kullanılan küçük bir alanınız varsa, sandalyelerin TV’ye bakmasını ve aynı zamanda birçok kişiye oturma imkanı sağlamak için muhtemelen daha da zor bir zaman geçirirsiniz. Bu yuzden, en az bir, hatta bir çift döner sandalyeyi küçük oturma odaları için önermekteyiz.

2. Kolsuz Berjerler!

Eğer odada mobilya sıkışıklığınız varsa, ancak küçük oturma odasında mümkün olduğunca fazla oturma alanı yaratmaya çalışıyorsanız, kolsuz koltuk ve berjerleri eklemeyi düşünün. Harikalar çünkü kolları yok. Bu önemsiz görünebilir, ancak bir berjer kolu 8-16 cm arasında yer kaplar. Her koltuk veya sandalye de 2 kol olduğunu düşünürsek, bu ufak gözüken kollar küçük bir oturma odasında büyük bir fark yaratabilir.

Kolsuz berjer ve koltukların bir diğer avantajı ise, genellikle küçük ve hareket ettirmesi kolay olmalarıdır.

3. Puf Koltuklar

Misafirleriniz kalabalıkken çeşitli oturma seçeneklerine sahip olmak önemlidir. Her koltuk büyük ve rahat olmak zorunda değil. Kalabalığınız arttıkça onlara yer açmak için birkaç gizli silaha sahip olun.

İşte küçük oturma odası için dekorasyon fikri – konsolunuza veya yan masanıza bir tabure veya puf oturaklardan sokun. Konuklar geldiğinde çıkarabilirsiniz, konuklarınız gittiğinde ise onları tekrar saklayabilirsiniz.

4. Aydınlatma

Kötü aydınlatma, en konforlu ve güzel bir şekilde dekore edilmiş kocaman bir alanı bile bir mağaraya dönüştürebilir. Çok sayıda ışık kaynağı odanızın daha büyük ve daha açık göstermesini sağlar. Avize aydınlatmasına ek olarak, göz seviyesindeki 2-4 ışık kaynağı arasında seçim yapabilirsiniz ve bu odanın içinde güzel bir aydınlık verir. Böylece o küçük oda olduğundan çok daha geniş ve ferah gözükür.

Küçük bir oturma odası dekore edilirken karşılaşılan zorluklardan biri masa lambaları için yeterli yüzeye sahip olmamaktır. Bu durumlarda, lambader veya aplikler en iyi kurtarıcımız.

Sizler için derlemiş olduğumuz ayaklı lambader modelleri yazımıza mutlaka göz atın.

5. Halılar

Hiçbir şey, küçük bir oturma odasının çok küçük bir halı gibi boyutsuzluğunu vurgulayamaz. Sezgisel görünebilir gibi gelebilir, ancak küçük bir alanda halının büyük olmasını hayati önemde. Neredeyse duvardan duvara uzanan bir halı, odayı olduğundan çok daha büyük ve geniş hissettirir, bu nedenle odanızın kenarından yaklaşık 10-30 cm boşluk bırakacak kadar büyük bir halı tercih edebilirsiniz.