Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perde günümüzde sık kullanılan bir modeldir. Gerek salonda gerek mutfakta gerek de yatak odasında zebra perde çok kullanılmaktadır. Hem temizlik hem de şıklık konusunda diğer perde modellerine göre daha çok tercih edilen zebra perde modelinin hijyen açısından temizliği de önemlidir. Zebra perdelerin çok sık temizlenmese de 6 ayda bir temizlenmesi gerekir. Peki çok sık kullanılan bu zebra perde temizliği nasıl yapılır? Zebra perde kullanmak zor mudur? Zebra perde temizliği yaparken hangi deterjanlar kullanılmalı? vb. sorularınızın cevabını sitemizde bulabilirsiniz.

Zebra Perde Temizliği

Zebra perdeler kumaşı ve özellikleri sayesinde kolay kirlenmezler. Bu yüzden 6 ayda bir temizlemesini yapmanız yeterli olacaktır. Öncelikle zebra perde temizliği yaparken perdeyi nasıl çıkardığınız önemlidir. Perdenizi aşağıdan yukarıya doğru rulo şeklinde toplamanız gerekmektedir. Rulo şeklinde perdenizi toplamanız perdenizin kırışmasını engellemektedir. Zebra perdelerde oluşacak kırışıklıklar tekrar düzeltilemeyebilir. Rulo şeklinde perdenizi çıkardıktan sonra düz bir zemine perdeyi sermelisiniz. Perde temizliğine başlamadığınızda önce perdenin tozunu almalısınız bu toz alma işlemini de kuru bir bez vasıtasıyla yapmalısınız. Eğer ıslak bezle toz alırsanız bu tozlar kalıcı lekelere yol açabilir. Kuru bir bez in dışında elektrik süpürgesi de tozları almanızı sağlayacaktır. Bu işlemden sonra artık silme işlemine başlayabilirsiniz. Hafif bir nemli sünger yardımıyla perdenizin önünü ve arkasını temizlemelisiniz. Bu işlemi yaparken de süngeri elinize alın ve perdenin bir kenarından diğer kenarına kadar elinizi kaldırmadan devam edin. Zebra perde temizliğinde süngerin çok ıslak olmamasına dikkat edin.  Eğer ki zebra perdenizde küçük alanlar yani süngerin ulaşamadığı kısımlar var ise o alanları diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Son kısımda ise kuru bir sünger yardımıyla perdenizi yine elinizi kaldırmadan bir uçtan bir uca (sağdan sola veya soldan sağa) şeklinde temizlemelisiniz. Zebra perdenizin ıslak kalmadığından emin olduğunuzda yine rulo haline getirin ve perdenizi artık asabilirsiniz.

Zebra Perde Temizliği Yaparken Hangi Deterjanları Kullanmalısınız?

Zebra perde temizliği yaparken kullandığınız deterjanlar önemlidir çünkü bu deterjanlar perdenizin rengini soldurabilir ve dokusunu kötü hale getirebilir. Zebra perde temizliğinde düşük PH içeren deterjanlar kullanmalısınız. Kullandığınız deterjanın yüzey aşındırıcı özelliği olmaması gerekir.

Zebra Perde Kullanmak Zor Mudur?

Zebra perde hem tül hem güneşlik olarak kullanılabildiği için kullanılması zor değildir. Hatta kullanışlı olmasından dolayı en çok tercih edilen perde modellerinden biridir.