Perdeler Hangi Programda Yıkanır?

Ev dekorasyonlarını tamamlayan perdelerimizin temiz ve kusursuz görünmesini isteriz. Bu yüzden perdelerimizi en doğru programda yıkamamız gerekir. Perdelerimiz genelde hassas bir yapıya sahip oldukları için makinanızda seçeceğiniz programda seçeceğiniz ısıda çok önemlidir. Perdeleriniz yıkanırken eskimemeli ve sararmamalıdır. Peki perdeler hangi programda yıkanır? Perdeleri yıkayabileceğiniz en uygun program nedir? Perdeleriniz kaç derecede yıkanmalı? Ve merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Perdeleri Makinada Yıkayabileceğiniz En Uygun Program

Yıl içinde 5-6 defa yıkadığımız perdelerimizi makineden çıkardığımızda sararmasını ve yıpranmış durmasını asla istemeyiz. Perdelerimizin ilk günkü gibi olması için onları en uygun sıcaklıkta ve en uygun programda yıkmamamız gerekir. Peki perdeler hangi programda yıkanır ve bu en uygun program nedir? İşte sorularınızın cevapları buradadır.

Çamaşır Makinesinde Yıkama
Çamaşır makinesinde yıkayacağınız perdeleriniz için varsa eğer hassas programları tercih etmelisiniz. Eğer hassas program yoksa sentetik programda da aynı şekilde yıkama yapabilirsiniz. Yeni çıkan çamaşır makinelerinde perde özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliğe sahip bir makineniz varsa perde özelliğini seçerek yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Program ayarını seçtikten sonra dereceyi ayarlamanız gerekir. Perdelerinizi kesinlikle aşırı sıcak sularda yıkamamalısınız. Çok sıcak su perdelerinizin aşırı kırışmasını ve çabuk yıpranmasına sebep olur. Bu yüzden perdelerinizi çamaşır makinenizde 30 derece sıcaklıkta yıkatmalısınız.

Çamaşır makinenizin çalışması bittiğinde perdelerinizi hemen çıkarıp asmalısınız. Makinenizin içinde kalan perdeleriniz kırışıklığa sebep olmaktadır. Bu kırışıklığı önlemek için çıkarıp hemen asmanız gerekmektedir.

Elde Yıkama
Perdeleri ellerinde yıkayacak olanlar için en kolay yöntem küveti kullanmaktır. Küvetin içine su ve deterjan koyarak perdelerinizi yıkayabilirsiniz. Yukarıda da dediğimiz gibi çok sıcak su kullanmamanız gerekmektedir. Bu perdelerinizin kırışmasına sebep olacaktır. Bu sebeple ılık su tercih etmelisiniz. Perdelerinizi yıkadıktan sonra sıkıp hemen asmanız gerekmektedir.

Perde Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tül perdelerinizin ütüye ihtiyacı yoktur bu sebeple makineden çıkardığınız gibi direk asmanız gerekir. Eğer tül perdelerinizde boncuk tarzı işlemeler varsa ve çıkarılabiliyorsa bunları çıkarmanız gerekmektedir. Çıkartılamayan boncuk tarzı aparatlarınız varsa tülünüzü bir yastık kılıfına geçirip o şekilde makineye atarsanız boncuklar zarar görmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>