Perdeler Kaç Derecede Yıkanır

Merhaba! Sizlere bu yazımızda sizlerle perde nasıl yıkanır konusu işliyoruz ve perdeler kaç derecede yıkanır sorusuna cevap arıyoruz.

Adım 1: Perdeyi Katlayarak Makineye Yerleştir

öncelikle perdemizi makineye koyarken katlayarak koymamız gerekiyor. Tül perde, güneşlik veya fon herhangi bir perdenizi yıkarken halka yani kornişleri içe doğru gelecek şekilde katlayarak makinenize koymanız gerekiyor. Bunun sebebi rastgele veya makineye tıkmak suretiyle koyulan perdeler hem kapağın ağzına takılabilir hem de perde yırtılıp zarar görebilir. Perdenin makine içerisinde üzerine bir perde daha sığacak şekilde koyarsanız hem perdeniz yırtılmaz, hem de daha temiz olur.

Adım 2: Perdeler Kaç Derecede Yıkanır?

Çoğu yeni makinede perde yıkama modu vardır ve bu mod 40 derece ve 1 saat sürelidir. Fakat perdeler tamamen polyester ise 30 derece ve kısa program yeterlidir. Zaten üzerinde su tutmayacağı için 30 derece ve kısa program enerji tasarrufu için de perdenizin temizliği için de yeterli olacaktır.

Adım 3: Yumuşatıcı Yok!

Perde Yıkanırken yumuşatıcı kullanılır mı? Hayır perde yıkarken yumuşatıcı kullanılmaz! Çünkü yumuşatıcı %100 pamuk veya keten gibi bitkisel ürünlerde kullanılır, keten veya pamuk ürünler kuruduğunda sertleşir bu yüzden bu ürünlerde yumuşatıcı kullanılabilir. Fakat perde için yumuşatıcı sadece perdenin güzel kokmasını sağlar. Fakat perde yıkamada yumuşatıcı kullanımı tek etkisi bu değil, çünkü yumuşatıcı perdenin gözeneklerini doldurur. Bu da perdenin ömrünü daha hızlı doldurur. Ayrıca yumuşatıcı içerisindeki parfüm sebebiyle aslında insan sağlığına çok da faydalı değil. Özellikle bebekli evler veya bebek odaları için bu durum ekstra önem taşıyor. O yüzden perde yıkamasında yumuşatıcı kullanımı gereksiz ve zararlıdır, tavsiye etmiyoruz.

Perde Temizliğinde Hangi Deterjan Kullanılmalı?

Madem yumuşatıcı yok dedik, öyleyse perde yıkanırken hangi deterjan ne kadar ölçüde kullanılmalı? sorusunu yanıtlayalım. Öncelikle beyazlar için kullanılan deterjanlarda çamaşır suyu katkısı var. Perde için buna gerek yok, hatta çamaşır suyu katkılı olması sebebiyle perdenize zarar verir. Bu yüzden renkli çamaşırlar için kullanılan deterjanlardan az miktarda kullanılabilir.

Sıkma Devrini Düşük Tutun

Perdenizi yıkarken yüksek devir kullanmamanızı öneririz. Bunun sebebi Perdelerin kırışmaması için. En fazla 600 devirde yıkamalısınız, gatta 400-500 devir perdeler için ideal ve yeterli devirlerdir.

Ayrıca perdelerin kırışmaması için tavsiyeler verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Nemli Perdeler Nasıl Kurutulur?

Perdeleriniz makineden nemli ve hafif ıslak çıkabilir. Bunun için perdelerinizi koltuk – kanepe üstlerine veya balkona asarak kurutmanıza gerek yok, direkt makineden çıkardığınız gibi kornişe asıp pileleri elinizle düzelterek kurumayı perde takılıyken yapabilirsiniz. Artık 2020 yılı itibariyle perdelerin çoğu ütü üstemeyen perdeler, bu yüzden perdenizi makineden çıkartıp direkt asabilirsiniz, o kendi kendine kuruyacaktır.

Toparlamak Gerekirse

Toparlamak gerekirse Perde Yıkama adım adım tekrar edelim;

  1. Perdeyi katlayarak makineye yerleştiriyoruz.
  2. 30 Dereceye Ayarlıyoruz.
  3. Kısa Programı Seçiyoruz.
  4. Sıkma Devrini düşük seçiyoruz.
  5. Yumuşatıcı Kullanmıyoruz.
  6. Renkliler için deterjandan az miktarda kullanıyoruz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>