Perdelerin Kırışıklığı Nasıl Önlenir?

Özellikle tül perdeler çok hassas kumaşlardan üretildiği için yıkama işleminden sonra çabuk kırışabiliyor. Perdelerin kırışması da görsel açıdan rahatsızlık veren kötü bir durumdur. Elbette bu kırışıklığı önleyebilirsiniz. Perdelerin kırışıklığı nasıl önlenir? Perdelerin kırışıklığını gidermek için nasıl ütülenir? Perdelerin kırışığını önlemeye yönelik bütün soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Perdelerimiz evimizin dekorasyonunu tamamlayan parçalardır. Bu yüzden odaya uyumlu oldukları kadar güzel de görünmelerini isteriz. Perdelerdeki kırışıklık perdelerdeki bütün güzelliği yok etmektedir. Bu yüzden perdelerinizi hem yıkarken hem de yıkandıktan sonra dikkat etmeniz gereken birkaç önlem bulunmaktadır.

Kırışık Perdeleri Açmaya Çözüm Önerileri

Perdelerinizin makinada kırışmaması için yüksek devirde ve yüksek ısıda yıkamamalısınız yoksa perdeleriniz makinadan yıpranmış şekilde çıkacaktır. Bu yüzden perdelerinizi 30 derece gibi ılık bir suda ve hassas ayarda yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca makinanızda kırışıklık olmaması içinde deterjan bölümüne yarım çay bardağı sirke ilave ederseniz perdenizi çıkardığınızda daha az kırışmış olduğunu göreceksiniz.

Makinanızda yıkama işlemi yapılırken kırışmış olan ya da herhangi bir sebepten kırışan perdelerinizi eski haline getirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

Ütü ile Kırışık Perdeleri Açma

Kırışan perdeleri açmada en bilinen yöntem ütülemektir. Islak perdelerinizin üzerine bir yazma sererek ütüleyebilirsiniz. Dilerseniz kurumasını bekleyip kuru şekilde de ütüleyebilirsiniz. Ütüleme işlemi yaparken özellikle tüllerinizde ısı ayarına dikkat etmelisiniz. Fazla ısı verdiğiniz takdirde tüllerinizi yakabilirsiniz. Buhar makinanız varsa eğer onunla da ütü yapar gibi kırışıklığını önleyebilirsiniz. Buharlı ütülerle perdelerinizin kırışıklığını açmak çok daha kolay ve etkili bir yöntemdir. Eğer perdeleriniz küçük parçalardan oluşmuyorsa aslında oldukça zor bir yöntemdir. Ama illa ki ütülemek istiyorsanız dediğimiz gibi ütünün ısısına dikkat etmeniz gerekir.

Kurumadan Kornişe Takarak Perdeleri Açma

Ütülemeye göre çok daha kolay bir yöntemdir. Herhangi bir uğraş gerektirmeden makinadan çıkardığınız perdelerinizi direk yerine asmalısınız. Kuruma işlemi yukarıdan aşağıya gerçekleştiği için perdeniz asıldığı yerde üst kısımlar kururken alt kısımların neminden dolayı perde aşağı doğru çekilir ve bu sayede kırışıklıklar yok olacaktır.

Kaynar Suların Buharına Asarak Perdeyi Açma

Kırışmış olan perdelerinizi makinadan çıkardıktan sonra ıslak olarak asmanız gerekir. Kaynamış suyu leğen ya da kaba alarak perdelerinizin altına koymalısınız. Bu kapların içindeki suyun buharı ile perdedeki kırışıklıklar giderilir. Bu yöntemde perdenin genişliği önemlidir. Daha çok dar kesimli perdelerde işe yaramaktadır.

Perde Modeline Göre Kırışıklığı Açma Yöntemleri

Yukarıda sizler için genel olarak perdelerinizde oluşan kırışıklığı nasıl önleyeceğinizi paylaştık. Şimdi de perde modelinize uygun yöntemleri paylaşacağız.

Fon Perdeler

Fon perdeler genelde pamuk veya saten kumaştan üretilmektedir. Makinada max 30 derecelik ısıda yıkadıktan sonra tersinden ütülenmelidir. Ütüleme işlemi yaparken perdenin üzerine yazma tarzı bir kumaş koyarsanız perdenizin kırışıklığı daha çabuk gider.

Tül Perdeler

Tül perdelerinizin kırışıklığını önlemek için dilerseniz ütüleyebilir dilerseniz asıp da kurutmaya bırakabilirsiniz. Makinadan çıkardığınız perdelerinizi ıslak bir tül üstüne koyarak uygun ısıda ütülemeniz gerekir. Buhar makinanız varsa ütüleme işlemini çok daha kolay yapabilirsiniz. Makinadan çıkardığınızda perdelerinizi ıslak ıslak asarsanız perdeniz yukarıdan itibaren kurumaya başlar ve aşağı tarafın nemiyle perdeniz aşağı doğru çekilir ve çekme de perdelerin kırışıklığını önlemiş olur.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>