Plise Perde Nedir?

Plise perde bulunduğunuz yerde sade ve şık bir görüntü sağlayan perde türüdür. Sıklıkla cam balkonlarda, odaların pencerelerinde, kış bahçelerinde, mutfak pencereleri ve ofisler tercih edilen perdedir. Peki plise perde nedir? Plise perde renk seçenekleri nelerdir? Plise perdenin avantajları nelerdir? Gibi tüm soruların cevapları yazımızın devamında.

 

Plise Perde

Ofis, ev, restoran ve kış bahçelerinde kullanılabilen ve 2 cm enindeki kumaşların pile şeklinde ipler aracılığıyla katlanarak toplanması mekanizmasıyla çalışabilen perde türüdür. Dekoratif perde çeşitlerinden biri olan plise perde kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra kumaşın yukarı ve aşağı hareket etmesini kolaylaştıran bir alt ray ağırlık çıtası ve perdeyi istediğiniz noktada durdurabilen ip mekanizmasından oluşan bir sistemi bulunur.

Günümüzde dekoratif perdelerden yatay kullanımlı olan perdelere talep her geçen gün arttığı için bu perdelere olan ilgi de artmaktadır. Cam üzerinde ister yarıya kadar indirip, iklim şartlarına göre güneşi, karı veya yağmuru izleyebilirsiniz.

Hunter Douglas tarafından geliştirilmiş özel dokudaki bu sistemler ortam sıcaklığında denge ve ışık kontrolünü sağlamakta ve enerji tasarrufunda etkili olmaktadır. Özel polyester kumaşlardan üretilen plise perdeler ayrıca yüksek bir görünüm sağlamasından ve katlandıklarında az yer kaplamasında dolayı oldukça tercih edilmektedir. Bunların dışında plise perdeler motorlu kontrol edilmeleri yaygın bir uygulamadır ve bu şekilde perde sistemi buton veya uzaktan kumandayla kontrol edilir.

Esnek ve uyumlu bir perde sistemi olmasından dolayı her mekanda ve koşulda kullanılabilir. Yoğun olarak da özel pencere uygulamaları, kış bahçesi, tavan perdesi, cam balkon, mutfak pencereleri mağaza, ofis, ev veya daire gibi birçok mekan da kullanılmaktadır. Plise perdeler güçlü, esnek ve kullanışlı olmalarının yanı sıra dekoratif görünümleriyle bulundukları mekana estetik bir görünüm katarlar. Tül ve güneşlik şeklinde iki çeşidi olan plise perde sisteminde tül ve güneşliği aynı anda kullanmak isteyenler için, gece-gündüz plise perde sistemi üretilmektedir.

 

Plise Perde Renk Seçenekleri

Plise perde için 8 farklı renk seçeneği bulunmaktadır. Bunlar; beyaz, krem, mavi, yeşil, bordo, turkuaz, kahverengi ve gri renkleridir.

 

Plise Perde Avantajları

 • Pratik ve kolay kullanımı sayesinde plise perdeleri tek el hareketi ile açıp kapatabilirsiniz.
 • Plise perdeler diğer perdelerden farklı olarak enerji tasarrufu sağlar, bu sayede ısı yalıtımına yardımcı olur ve kullanılan alanı daha serin bir hale gelmesini sağlar.
 • Yanma durumu olduğunda hemen tutuşmaz, aleve karşı dayanıklıdır.
 • Plise perdeleri temizlemek çok kolay. Üzerindeki lekeleri nemli bir bezle silerek çabuk bir şekilde temizlenir. Ayrıca kir ve leke tutmaz.
 • Bulunduğu yerde kapalı bir halde çok az yer kaplar ve bu sayede yerden de tasarruf edilmiş olur.
 • Plise perdeler ne kadar güneşe maruz kalırsa kalsın renklerinde solma ya da sararma olmaz.

 

Plise Perde Temizleme Talimatları

Evimizde ya da bulunduğumuz yerlerdeki eşyalar zamanla kir tutar ve temizlememiz gerekir. Plise perdeler tül perdelerden farklı olarak silerek kolayca temizlenir. Polyester bir kumaşa sahip olmalarından dolayı kiri ve nemi bünyelerinde tutmadıkları için silerek kolayca temizleyebilirsiniz. Plise perdeler montaj edildikleri yerden kolayca çıkarılıp ardından temizlendikten sonra tekrar kolayca monte edebilirsiniz.

Plise perdelerin temizleme talimatları şu şekildedir;

 1. Perdeyi tamamen kapatınız.
 2. Perdenin takılı olduğu aparatı hafif güç uygulayarak çıkarınız.
 3. Geniş bir kaba (leğen vs.) maksimum 40 derece olacak şekilde kaba boşaltın ve az miktarda deterjan ekleyiniz.
 4. Yaklaşık 15 dakika perdenizi deterjanlı suyun olduğu kap da bekletiniz.
 5. Kabın içinde perdenizi açarak 5 tur attırın ve kapatarak sudan çıkarınız.
 6. Soğuk su ile durulayınız.
 7. Kapalı olarak çıkardığınız perdeye biraz baskı uygulayarak suyun iyice çıkmasını sağlayın.
 8. Islak şekilde olan perdeyi yerine montaj ediniz.
 9. Kuruması için kapalı bir şekilde 10 saat bekletiniz.

Temizleme talimatlarının basamaklarını sırasıyla doğru yaptıysanız plise perdenizi kirden ve tozdan arındırmışsınız demektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>