Tül Perdeler Nasıl Temizlenir?

Ev hanımları bayramlardan ve özel günlerden önce evlerini temiz göstersin ve mis gibi koksun diye perdelerini yıkarlar. Tül perdelerinin beyaz renginin kaybolmaması ve sararması yıkarken dikkat edilecek temel husustur. Tül perdelerinizi attığınız makinadan bembeyaz çıkması için yapmanız gereken basit birkaç işlem vardır. Peki nedir bunlar? Tül perdeler nasıl temizlenir? Tül perdeleri temiz yapacak ve rengini kaybettirmeyecek yıkama şekilleri nelerdir? vb. merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızın devamındadır.

Evlerimizin vazgeçilmez aksesuarı tül perdelerimizin kullanıldığı oda, cam boyu kadar temizliği de önemlidir. Evinizde soba varsa, sigara içilmişse ya da perdeleriniz kalorifere yakınsa perdelerinizi yıl içerisinde 5-6 kez yıkamanız gerekmektedir. Tül perdeler en kolay çamaşır makinesinde yıkanmaktadır. Ayrıca tül perdeleriniz çok sıcak suda yıkarsanız çok fazla kırışı ve bu da çabuk yıpranmasına sebep olur. Bu sebeple perdelerinizi daha ılık suda yıkatmalısınız ve sizin için önerimiz 30 derecelik sulardır. Tüm bunlara ek olarak perdelerinizin yıkama işlemi bittikten sonra makineden çıkardığınız gibi asmanız gerekir bu şekilde kırışıklıkları kuruyana kadar azalır.

Çamaşır makinalarınıza attığınız tül perdelerinizi eskisi gibi bembeyaz çıksın isterseniz. Duyduğunuzda şaşıracağınız ve uyguladığınızda tüllerinizin beyazlığına inanamayacağınız bilgiler yazımızın devamındadır.

Tül Perdelerinizi Toz Şeker ile Yıkayın

Evet yanlış duymadınız tül perdelerinizi toz şeker ile yıkayarak bembeyaz bir görüntü elde etmenizi sağlayabilirsiniz. Herkesin evinde bulunan toz şekeri sayesinde tül perdeleriniz beyazlayacaktır. Yapmanız gerekenler ise oldukça kolaydır. Tül perdelerinizi normalde yıkadığınızda ayara ayarlayıp makinanıza koyun. Makinayı çalıştırmadan önce makinanın içindeki tül perdelerinizin içine 2 tatlı kaşığı toz şeker dökün. Perdelerinizin üzerine toz şekeri döktükten sonra gerekli deterjanınızı koyup makinanızı çalıştırabilirsiniz. Makinadan çıkardığınızda perdelerinizin nasıl bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Tül Perdelerinizi Sirke ile Yumuşacık Yapın

Toz şekerden sonra sizi şaşırtan ikinci tül temizleme yöntemi sirkedir. Tül perdelerinizi sirke ile yıkayarak temiz ve bembeyaz yapabilirsiniz. Eğer evinizde toz şeker yoksa sirkeyi tercih edebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken tüllerinizi çamaşır makinesine koymaktır. Tülleri makineye koyduktan sonra kapağı kapatabilirsiniz çünkü sirkeyi toz şekerde ki gibi makinenin içine değil deterjan kısmına koymanız gerekiyor. Deterjan bölümüne 1 ölçek sirke ekleyip ardından makinenizi çalıştırabilirsiniz. Makineden çıkardığınızda perdelerinizin nasıl bembeyaz olduğuna inanmayacaksınız. Ayrıca beyazlatmanın dışında sirke ile yıkanan perdeleriniz yumuşacık olacaktır.

Bulaşık Makinesi Tabletlerini Denediniz Mi?

Bir diğer tül perdeleri temizleme yöntemi bulaşık makinesi tabletleridir. Yapmanız gerekenler perdelerinizi makineye atıp üzerine de bir adet bulaşık tableti koymaktır. Makinenizi artık çalıştırabilirsiniz. Toz şeker ve sirkede olan beyazlama bulaşık makinesi tabletinde de mevcuttur.

Perdelerinizi Kaya Tuzlu Suda Bekletin

Diğer yöntemlerden farklı olarak kaya tuzu ile de perdelerinizi tertemiz yapabilir ve bembeyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Doğal yöntem olan kaya tuzunu diğer yöntemlerden farklı olarak yıkama aşamasında kullanmamamız gerekiyor. Yıkama işlemi yapılmadan bir gün önce tüllerinizi yerinden çıkartıp kaya tuzlu suyun içine bırakmalısınız. Bu şekilde perdeler 1 gece kaya tuzlu suyun içine bekleyecektir. Ertesi gün perdelerinizi kaya tuzlu suyun içinden çıkartıp makineye koyabilirsiniz. Bu yöntemle perdelerinizi bembeyaz yapabilirsiniz. Diğer yöntemlere göre daha yorucu ve uğraştırıcı bir yöntem olsa da perdelerinizin ne kadar beyaz olduklarını gördüğünüzde buna değeceğini fark edeceksiniz.

Karbonat ile Temiz Perdeler

Perdelerinizi temizleyebileceğiniz diğer doğal yöntem karbonattır. Karbonat birçok şey için fayda sağlamaktadır ve bunlardan biri de perdelerinizin temizliğidir. Yapmanız gerekenler perdelerinizi makineye koymak ve deterjan bölümüne de 2 çorba kaşığı karbonat eklemektir. Dilerseniz karbonatı yıkama esnasında da ekleyebilirsiniz. Karbonatı eklediğiniz makineyi normal yıkama ayarlarında çalıştırabilirsiniz.

Tül Perdelerinizi Soda ile Temizleyin

Paylaşacağımız doğal yöntemlerden sonuncusu sodadır. Sodanın kullanma yöntemi biraz uğraştırıcı ve zaman alan bir yöntemdir. Ama oldukça etkili olan bu yöntemi perdelerinizin temizliği için rahatça kullanabilirsiniz. Perdelerinizi bir kova veya leğen tarzı bir kaba koyup üstünü geçecek kadar su koymalısınız. Ardından bir şişe sodayı suyun içindeki perdenin üstüne dökmelisiniz. Perdeleriniz bu şekilde sodalı suyun içinde 1 gün boyunca beklemesi gerekmektedir. Bir gece bekleyen perdelerinizi ertesi gün makinenizde normal ısıda yıkatabilirsiniz. Makineden çıkardığınızda perdelerinizin ne kadar temiz olduğunu ve hatta beyazladığını göreceksiniz.

Perdelerinizi Makineye Tek Tek Atın

Yukarıda perdelerinizi nasıl yıkamanız gerektiği ve nasıl beyazlatacağınıza dair yöntemleri paylaştık. Şimdi ise perdelerinizin makineden daha düzgün çıkarmanız için tavsiyelerde bulunacağız. Kullandığınız deterjanın ya da yukarıda ki doğal yöntemlerin etki edebilmesi için mutlaka perdelerinizi tek tek atmalısınız. Aksi halde perdelerinizi toplu halde atarsanız bu şekilde hem perdeleriniz aşırı kırışır hem de yukarıdaki temizleme yöntemlerinden hiçbiri etki etmez.

Perdelerinizi Sıcak Suda Yıkamayın

Perdeleriniz için ideal sıcaklık 30-40 derecedir. Bundan daha yüksek sıcaklıkta yıkarsanız eğer perdeleriniz sıcak suyun etkisiyle daha fazla buruşur ve kumaşı incelir. Bu da perdenizin daha kolay yıpranmasına sebep olur. Sizlerde perdeleriniz ilk gün ki gibi kalsın ve eskimesin istiyorsanız perdeleriniz için uygun sıcaklıklar tercih etmelisiniz.

Perde Temizliği Hakkında Püf Noktalar

Her şeyden önce perdelerinizin kumaşını iyi tanımalısınız.
Perde temizliğine uygun deterjan kullanılmalı.
Makineye perdelerinizi tek tek atmalısınız, eğer perdelerinizin boyutu büyükse ve makinede çok kırışacağını ve temizlenmeyeceğini düşünüyorsanız bir kuru temizlemeye yıkatabilirsiniz.
Perdelerinizi 30 derecelik ılık suda yıkatmalısınız.
Perdelerinizi makineden çıkardığınız gibi asmalısınız. Aksi halde perdeleriniz makinenin içinde kırışacaktır.
Perdelerinizin daha temiz ve ilk gün ki gibi beyaz olmasını istiyorsanız yukarıda sizin için saydığımız maddeleri uygulayabilirsiniz. Soda, karbonat, toz şeker, sirke, bulaşık makinesi deterjanı, kaya tuzu suyu kullanarak daha temiz ve daha beyaz perdelere sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>