Yatak Odası Düzenlemesi İçin 10 Öneri

Merhaba! Yatak odası düzenleme yaparken işinize yarayacak 10 öneri. Bu yazımızla birlikte yatak odası nasıl düzenlenmeli hakkında aklınızda soru kalmayacak. Hazırsanız başlayalım;

Yumuşak renkler tercih edin

Cesur ana renkler yerine, yatıştırıcı tonların rahat bir paletini seçin. Birbiriyle uyumlu renkler yazımızı hatırlayın: açık mavi tonları, lavanta veya yeşil renkleri, sakin ve huzur veren tonlardır. Mücevherat tonları, rahatlık ve konfor ruhuna sahiptir.

Ayrıca Yatak odasında en sevdiğiniz renklerin doğrudan rengi yerine, tonlanmış halini kullanın. Örneğin mavi rengi seviyorsanız, mavinin biraz daha açık halini kullanabilirsiniz.

Eğer yatak odanız küçük ise ve küçük yatak odası nasıl büyük gösterilir? diye düşünüyorsanız yapmanız gereken çok basit; bir duvarı farklı bir renge boyamak. Odanın bir duvarını diğer duvarlardan daha koyu bir renk ile boyarsanız odayı olduğundan daha geniş göstereceksiniz.

Tavanı Unutmayın

Çoğu odada tavan beyaz bir boya ile boyanıp geçilir. Fakat unutmayın ki tavan odanızın 5. duvarıdır ve yatağa yattığınız zaman göreceğiniz şey tavandır. Bu yüzden tavanı biraz hareketlendirmeyi atlamayın.

Bizim size önerimiz ince bir desen, veya yumuşak bir renk eklemenizdir. Tavanın beyaz olmasında kararlıysanız kartonpiyer tercih edebilirsiniz. Ayrıca duvar kağıdı da tavan için bir seçenek. Yattığınız zaman içinizi açacak, sizi huzurlu bir şekilde uyutacak bir görseli tavanda kullanabilirsiniz.

Yatak odasını basit tutun

Bir yatak odası istediğiniz dekorasyon tarzından bağımsız olarak rahat ve zarif görünmelidir. Odada hareket kolaylığı için yatak ve diğer eşyalar arasında yeterli boşluk bırakmayı unutmayın. Yataktan banyoya gitmek için yatağın etrafını dolanmanız gerekiyorsa yatağın konumunu gözden geçirin.

Yatak odanızda yalnızca ihtiyacınız olan eşyaları yerleştirin. Çoğunlukla uyumak için kullanacağınız bir oda için dekoratif anlamda aşırıya kaçmak dağınıklıkla sonuçlanır. Ayrıca güzel bir tablo veya aile fotoğrafları veya bir çiçek – mum ikilisi diğer bütün dekorasyon ürünlerinden iyidir.

Birden fazla aydınlatma seçeneği oluşturun

Yatak odası için aydınlatma hayati önem taşır. Sönük bir aydınlatma yatakta okuma yapmanızı zorlaştırabilir, fazla parlak bir aydınlatma uykunuzu kaçırabilir.

Bu yüzden bizim size önerimiz tavan aydınlatmasına alternatif olarak ayrıca bir lambader veya duvar lambası kullanmanız. Böylece dilediğiniz zaman parlak bir ışığa, dilediğiniz zaman loş bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz.

Mobilya boyutlarını doğru seçin

Mobilya boyutları her odada önemlidir. Fakat yatak odası çoğunlukla büyük bir yatak ile kapanacağından dolayı diğer mobilyaların boyutları yatak odasında ekstra bir öneme sahip olur.

Eğer büyük ve yüksek tavanlı bir yatak odanız varsa, yüksek başlığa sahip bir koltuk odanın genişliğini daha da ortaya çıkarır. Eğer büyük bir yatak odasında küçük mobilyalar kullanırsanız muhtemelen mobilyanın güzelliği odada küçülüp kaybolacak.

Eğer yatak odanız küçük ise, berjer gibi daha minimal mobilyalar tercih edebilir hatta yatağın ucuna bir puf koltuk dahi yeterli olabilir. Eğer odanız küçük ise büyük ve kaba mobilyalardan uzak durun.

Kendinize özel alan yaratın

Oturup bir kitap okumak için kendinize özel bir alan açın. Yatağınızın sonunda veya odanın bir köşesinde rahat bir sandalye veya berjer ile samimi bir okuma veya uzanma alanı oluşturun. Odanız da imkanınız varsa pencerenin altına bir bir berjer ve sehpa yerleştirin. Manzara ve doğal ışığın tadını çıkarın.

Kalın bir perdeniz olsun

Eğer ara sıra da olsa tembellik yaptığınız oluyorsa, muhtemelen sabahın ilk ışıkları uykunuzu bölüyor. Bu yüzden yatak odanızın penceresine muhakkak ışık geçirmeyen bir perde takın. Böylece ertesi gün rahatsız edilmeden uykunuza devam edebilirsiniz.

Yatak odanızı teknolojiden soyutlayın

Son olarak, bizim düzenli ve rahat bir uykuya geçiş süreci için size tavsiyemiz odayı elektronik eşyalardan uzak tutmanız. Bunun için odaya girerken telefonu bırakacağınız bir raf kullanabilirsiniz. Mümkün olduğunca yatak odanızı teknolojik aletlerden uzak tutarak, hem ortamı radyasyon ve statik elektrikten korur hem de uykuya geçiş sürecinizi daha kolay geçirirsiniz. Yatmadan önce elinize telefon almak yerine kitap okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>