En güzel yatak odası perdeleri

Yatak Odası Perde Çeşitleri

Yatak odası, genellikle yoğun günlerinden sonra rahatlayabileceğimiz, konforlu odalardır. Perdeler ise herhangi bir yatak odasının iç kısmının ayrılmaz bir parçasıdır. Odanın tasarımına uyumlu ve net bir şekilde bir bütün halinde olduğundan emin olmak için, tercihlerine etkin bir şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Satın alacağınız tüm ürünler odaya uyması ilk kuraldır. Bu ürün perde olabileceği gibi basit bir dekorasyon eşyası da olabilir. Bu yazımızda geniş kapsamlı olarak perde seçimi, en güzel perde seçimi hususunda dikkat edilmesi gerekenler, tül perde seçimi ve detayları konusunda bilgiler vermeye çalıştık.

Yatak odası için perde seçenekleri

Yatak odası için perdeler nasıl seçilir ? Perdeler, sadece yatak odasını güneş ışığından korumakla kalmaz, aynı zamanda odanın havasını değiştirir. Bu başlığımız altında yatak odasına güzel bir perde seçmek için hangi adımların izlenmesi gerekiyor ? İşte bu detaylara bakacağız.

Başlangıç ​​olarak, tasarım açısından oda için hangi perdelere ihtiyacınız olduğuna dikkat edilmelidir. Yatak odasındaki modern perdeler hem uzun, hem de kısa olabileceği gibi kalın ve ince yada monofonik ve alacalı olabilir.

Her şey sizin yaşam tarzına bağlıdır. Yani, odanız büyük ve karanlık değilse, hantal perdeler seçilmemelidir. Bu durumda şeffaf bir perde tam istediğiniz gibi olacaktır. Hafif ve havadar bir yatak odasının ilk adımlarını atmış olacaksınız. Yapmanız gereken, karanlık perdeler bir kenara bırakmak olacaktır.

En güzel yatak odası perde modelleri

Güzellik göreceli bir kavramdır. Bu başlığımız altında genel kabul görmüş, perde tasarımları hakkında konuşacağız. Oda geniş ve aydınlıksa, karanlık ağır perdelerin ve hafif şeffaf bir oda kombinasyonu çok uygun ve isabetli olacaktır. Zıt renklerin kombinasyonu ise odayı daha canlı ve modern hale getirecektir.

Bu sezon yatak odasında perde tasarımı çok farklı. Şimdilerde monofonik ve renkli perdeler moda haline geldi. Bu perdelerin seçimi ise odanın genel stiline bakmak gerekiyor. Oda monoton ise parlak aksesuar olmadan neredeyse aynı renkte yapılırsa, perdeler daha dikkat çekebilir.

Hangi tip perdeler kullanılıyor ?

Yatak odası için birbirinden farklı çok çeşit kullanılıyor. Odanın genişliği başta olmak üzere bir çok detayın incelenmesi gerekiyor. Bu detay incelemesinde renklerinde ayrı bir önemi var. Genellikle kırmızı, mor ya da siyah perdeler sıklıkla tercih ediliyor. Tabi bu kombinasyonları yaparken modayı da unutmamak gerekiyor.

Bir başka moda trendi ise birkaç karanlık perdenin bir karışımıdır. Eğer, koyu perdelerin bir karışımını yapmaya karar verirseniz, renklerin mutlaka bir araya getirilmesi gerektiğini ve perdelerin malzemesinin aynı olması gerektiğini unutmayın. Bir tavsiye daha… 10-15 cm’lik perde seçerseniz, o zaman tavanı görsel olarak daha yükseğe çıkarın ve oda daha zengindir.

Turkuaz yatak odası perdeleri
Turkuaz yatak odası perdeleri

Yatak odası tülü nasıl olmalı ?

Yatak odasına uygun tül perde seçimi pek çok aşamadan geçmektedir. Tül aşamasına gelmeden önce  zaman hazırlık aşamasını yapmanız gerekmektedir. Yani, odayı uygun bir dizayna hazırlamalıyız. Peki nasıl olacak ? Aslına bakarsanız uygun tasarım demek kabul edilebilir dekorasyon anlamında kullanılmaktadır. Aşama aşama hangi adımları izleyeceğiniz gelin, birlikte bakalım.

Odanın tasarımı

Oda tasarımı bir mekanın olmazsa olmazları arasındadır. Baştan aşağıda uygun motif ve eşyalarla yapılması ayrı bir önem arz etmektedir. Yatak odasının tasarımı konusunda aşağıda sizlere fikir sunmak amacıyla birbirinden farklı modelleri listeledik.

Uyumlu eşya seçimi

Halının koltuk ile uyumlu olması, perdenin duvarla ile uyumlu olması yani kısacası tüm eşyaların birbirleri arasında kombinasyonlu olması gerekmektedir. Ancak bu sayede güzel bir yatak odası oluşturabilirsiniz.

Aydınlatma

Mekan aydınlatması yatak odası için çok önemlidir. Işığın geliş açısı odanın havasını değiştirir. Bu sebeple ışık yatak odalarının vazgeçilmesi zor olan bir nüansıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>